Červený kříž dnes sídlí v bývalé Kolářově vile v Kopeckého ulici, kterou získal bezúplatným převodem od České správy sociálního zabezpečení. Aby červený kříž prokázal, že budovu využívá účelně a dodržuje tak podmínky smlouvy, každý rok uspořádá bilanční akci, na které zhodnotí svoji činnost. Letošní setkání se zástupci České správy sociálního zabezpečení, ústředím ČČK, senátorem Petrem Šilarem, zástupci města a dalšími hosty mělo název Tři roky poté. Hovořilo se hlavně o rekonstrukci, kterou objekt postupně prochází. Ředitele oblastního spolku Jiřího Preclíka jsme se při této příležitosti zeptali:

Budova už doznala velkých změn, jakými úpravami prošla loni?
V roce 2009 jsme požádali naše ústředí o bezúročnou půjčku na financování úprav budovy. Půjčka je ve výši jednoho milionu korun a měli bychom ji vrátit do pěti let. Nejdříve bylo opraveno to, co bylo v havarijním stavu. Práce v minulém roce pokračovaly zateplením stropů v prvním nadzemním podlaží, částečně byla opravena elektroinstalace a akumulační kamna byla vyměněna za ústřední topení, zdrojem tepla je nyní tepelné čerpadlo. V současné době probíhá úprava prostor pro šatnu a masérnu a tím by se nám měla uvolnit místnost pro zamýšlený snoezelen (terapeutická místnost, která slouží k relaxaci, zklidnění, ke stimulaci smyslů – pozn. redakce). Počítám s tím, že by nejdéle během měsíce června měl být snoezelen v provozu.

Kromě budování snoezelenu, do čeho dalšího se pustíte?
Pustíme se jen do drobných úprav, v prvním nadzemním podlaží nás čeká zateplení dvou menších místností a částečná rekonstrukce elektroinstalace. S dalšími většími opravami nepočítáme, a to kvůli nedostatku finančních prostředků.

S financováním oprav měla ale červenému kříži pomoci sbírka.
Veřejná sbírka byla ukončena. Ani jsme ji nijak nepropagovali, protože nám to loni v době povodní nepřišlo správné. Budeme se snažit opravy financovat z našich prostředků a z darů sponzorů. Krajský úřad však budeme žádat o povolení veřejné sbírky, která by nám měla pomoci s financováním našich aktivit - senior centra, senior dopravy, dalším vybavením snoezelenu, má však také podporovat činnost místních skupin v jednotlivých obcích. Prostředky chceme sbírat různou formou, ať už převodem na účet nebo prostřednictvím pokladniček.

Za budovou je rozlehlá zahrada. S těmito pozemky má červený kříž plány, zatím mu však nepatří. Už se rýsuje nějaká dohoda?
Zhruba dva, tři roky jednáme s pozemkovým fondem. V současné době má pozemky náš spolek v nájmu, což umožňuje některé aktivity, my bychom však byli rádi, aby zde vzniklo hřiště s herními prvky pro děti a zázemím pro seniory. A to už je komplikované. Vloni jsme jednali o bezúplatném převodu pozemků nebo o směně, bohužel ani jedna varianta zatím nedopadla. Jednání s pozemkovým fondem znovu otevřeme a budeme hledat nějaké řešení.

Červený kříž provozuje v Ústí, České Třebové a Lanškrouně senior dopravu, která nejen starším lidem umožňuje dopravit se k lékaři, na úřad či na nákup. Chystáte v souvislosti s touto velmi oblíbenou službou nějaké změny či novinky?
V současné době jednáme s městem Vysoké Mýto o zahájení Senior dopravy ve Vysokém Mýtě a okolí. V České Třebové jsme měli na počátku roku problém s autem, které dosloužilo a musí dojít k výměně. Město Česká Třebová vyčlenilo ze svého rozpočtu sto tisíc korun na nákup nového vozu, co se týče zbývající části finančních prostředků, hledáme sponzory a oblastní spolek si vezme úvěr. Vůz už je zakoupen a prochází úpravami, aby se do něj seniorům dobře nastupovalo. Počítáme s tím, že začne jezdit zhruba do měsíce.