O putovní pohár místostarosty města Ústí nad Orlicí budou bojovat čtyřčlenná družstva, která mají za úkol kutálet obří kulatý balík slámy do kopce na trati dlouhé 222 metrů. Soutěžit může maximálně 16 družstev.

Organizátorům přišly v tomto týdnu další přihlášky, a tak si jsou jisti, že tento počet naplní. S rolováním slámy začaly v roce 2008 v německém Berlíně obyvatelé městské části Rixdorf, navázali tak na hry dávných předků. Jak uvedl ústecký místostarosta města Zdeněk Ešpandr, v Berlíně pátrali, zda se někde na světě podobná akce koná a zjistili, že ta jejich je ojedinělá.

„Naše město je tedy druhé,“ podotýká Zdeněk Ešpandr a dodává: „Pomáháme připravovat podobnou akci u našich přátel v Bystřici Kladské, kde by měla proběhnout v rámci oslav dožínek 29. srpna.“ Černovírského rolování se mají zúčastnit také družstva z partnerských měst Ústí: Berlína-Neukölnu a Bystřice Kladské.

„Vítězné družstvo z Černovíra pojede do Bystřice Kladské 29. srpna a 11. září do Berlína-Neukölnnu reprezentovat naše město a Českou republiku,“ dodal místostarosta. Loni berlínskou soutěž družstvo z Černovíra dokonce vyhrálo.

(daf)