Nemusíme pátrat v daleké minulosti – jsou tomu bezmála tři týdny, co městští strážníci v České Třebové „načapali" seniora přímo při zakládání černé skládky. „Řidič, ročník narození 1948, z Lanškrouna si s ochranou přírody evidentně velkou hlavu nedělal, protože z přívěsného vozíku lopatou odhazoval do lesa odpad. Jednalo se o zbytky lepenky, eternitu, gumy, a dokonce i pneumatiky, všechno z kategorie nebezpečného odpadu," popsal případ tehdy zástupce velitele českotřebovské městské policie Petr Baláž. Jeho případ putoval na stůl přestupkové komisi.

Pátrání je obtížné

Na Orlickoústecku se případy černých skládek oznámených policii pohybovaly v řádu jednotek. „Vždycky se snažíme dopátrat konkrétního člověka, ale samozřejmě je to obtížné," uvedla mluvčí policie Lenka Vilímková.

Variantou, jak oznámit černou skládku a nemuset při tom na policii či městský úřad, nabízí například Česká Třebová či Vysoké Mýto. Na svých webech města zprovoznila formulář, kde mohou občané nalezenou černou skládku nahlásit. Oba formuláře fungují poměrně čerstvě a například v České Třebové na první hlášení stále čekají. „Ještě nikdo nezareagoval, tak je asi všude pořádek," usmívala se Lenka Špaisová z odboru životního prostředí místního úřadu. Ve Vysokém Mýtě spustili aplikaci Naše Mýto, kde mohou občané upozornit nejen na černé skládky, ale i další problémy ve městě.

Pokud někdo skládku nahlásí, je nejprve třeba zjistit, kdo je majitelem pozemku. Je-li skládka na pozemku města, uklidí ji pracovníci technických služeb. To je podle Lenky Špaisové ten častější a jednodušší případ. „Co se týče postihu černých skládek, pokud zjistíme, kdo skládku založil, a jedná se o fyzickou osobu, lze proti němu postupovat podle zákona o přestupcích, kde za takovýto přestupek lze uložit pokutu do 50 000 Kč. Ovšem málokdy bývá situace takto jednoduchá a viník je zjištěn," vysvětlila úřednice s tím, že postupů řešení je ale více.
Za loňský rok v České Třebové řešili minimálně čtyři případy nelegálních skládek.

Jsou i v lesích

To v celostátní působnosti Lesů České republiky bylo číslo nahlášených a řešených skládek podstatně vyšší: více než 850 případů. „Problém řešíme každoročně, a to i přesto, že jsou dnes ve většině měst i obcí sběrné dvory, kam je možné nepotřebné věci zdarma odvézt," řekl výrobně-technický ředitel Lesů České republiky Václav Lidický.
„Pokud se zjistí původce odpadu, dostane pokutu a skládku odstraní na jeho náklady specializovaná firma. V případě, že původce skládky neznáme, dohodneme se na odklízení odpadu s obcí a podle finančních možností a rozsahu skládky odpad uklidí naši sezónní zaměstnanci," pokračoval Václav Lidický.
V loňském roce tak lesy uklízeli od dubna do října najatí zaměstnanci bez odborného lesnického vzdělání. Podnik je oslovil prostřednictvím úřadů práce.
A co by mohlo podle lesníků pomoci? Osvěta šířená médii, environmentální výchova, ale nejdůležitější je podle nich osobní příklad.

(jan, zr)