Tvůrci filmu Domova pod hradem jeli soutěžit do Prahy již počtvrté, tentokrát s filmem „Bumdyjáda“. Je to veselý krátký snímek o hrůzostrašných snech a pohodové realitě, je plný zvratů, písniček, vtipů, dokonce i s anglicky zpívanou vsuvkou. Zahrálo si zde více než třicet lidí v hlavních i malých rolích, také koně, osel, psi…

Tři nominace pro „Bumdyjádu“

V prvních dvou promítacích dnech se představilo devatenáct snímků z Česka, Švýcarska, Slovinska, Polska, Ukrajiny i ze Slovenska, konkurence byla opravdu veliká. Po promítání probíhaly autogramiády herců, mnoho Pražanů si odnášelo fotografie s podpisy.
Oba večery vyvrcholily výbornými koncerty, kapelami Tam Tam Batucada a Tap Tap orchestr (skupinou z Jedličkova ústavu, při kterých se roztančilo celé divadlo). Závěrečný galavečer pak probíhal opět jako na festivale v Karlových Varech, pasáží vedoucí červený koberec, po kterém procházela porota a za ní všichni zúčastnění herci, obrovský potlesk davu Pražanů, květiny, nabité divadlo… Předsedkyní poroty byla letos Eva Holubová, dále v ní zasedli Tatiana Vilhelmová, Václav Krása, nově i herečka Tereza Voříšková. Moderátorem galavečera byl stále pohotový a vtipný Jaroslav Dušek.
Film „Bumdyjáda“ získal tři nominace: Radek Kovář v kategorii hlavní mužská role za postavu anglického překladatele, za vedlejší ženskou roli Romana Faltusová hrající žamberskou knihovnici a nominaci na Zvláštní cenu poroty. Po velkém napětí radostní a nadšení herci převzali z rukou předsedy Národní rady pro zdravotně postižené Václava Krásy jednu z hlavních cen, a to Zvláštní cenu poroty. „Radost je veliká, cena poroty je pro nás asi ta nejmilejší, protože je opravdu pro nás pro všechny a za celý film,“ prohlásil kameraman, student Štěpán Novotný. Jeden z mnoha žampašských herců Jirka Jílek ho doplnil: „Nejen ten náš film, ale i hodně těch dalších bylo skvělých a celá myšlenka festivalu je prostě nádherná!“

Užívali si skvělou atmosféru

Mimo filmovou tvorbu prezentovali Žampašští v Praze i fotografický soubor Reklama po našem…, který byl vystaven v prostorech divadla. Největší ohlas mělo plátno Filmové ateliéry Žampach. „Festival i všechny dny v denní i noční Praze byly opět úžasné a všichni jsme si je báječně užili,“ říkají i za zúčastněné herce – neherce obě autorky filmu Markéta Novotná a Petra Vinšová. (tz, re)