Nadlimitní přeprava cigaret a tabákových výrobků je nejčastějším záchytem mobilních hlídek pardubických celníků v letošním roce. Za první čtvrtletí tohoto roku evidují třicet šest porušení v oblasti dovozu tabákových výrobků ze zemí Evropské Unie. Únik na spotřební dani od ledna do března 2024 pardubičtí celníci orientačně vyčíslili na 414 tisíc korun.

„Ve srovnání s rokem předchozím se jedná o zvýšený nárůst přepravy nadlimitního množství cigaret. V loňském roce dosáhl vyčíslený únik na spotřební dani hranice 400 tisíc korun, konkrétně 377 tisíc, ze zajištěných tabákových výrobků až na konci června," uvedla tisková mluvčí Celního úřadu pro Pardubický kraj Ludmila Říhová Zezulová.

Přeshraniční doprava cigaret a tabákových výrobků se stala běžnou součástí nákupů v okolních státech. „Kontrolovaní mají ve většině případů povědomí, že si mohou přivést jen určité množství cigaret. I přesto se hlídky nadále setkávají se situacemi, kdy za limit považují pět a více kartonů cigaret na osobu nebo jej rozdělují na nezletilé děti či rodinné příslušníky, kteří nejsou v době kontroly ve vozidle přítomni," dodali celníci.

Celní úřad pro Pardubický kraj proto upřesňuje: Ze zemí EU si fyzické osoby mohou dovést pro osobní spotřebu 800 kusů cigaret, 400 kusů cigarillos nebo doutníků o váze nejvýše 3 gramy za kus, 200 kusů cigarillos nebo doutníků o váze větší než 3 gramy za kus, 1 kilo tabáku ke kouření a zahřívané tabákové výrobky v množství 250 gramů. Stanovený limit je dán na jednu zletilou osobu přítomnou v době kontroly ve vozidle.

Mohlo by vás zajímat: Unikát. Stavbaři posouvají most nad cyklostezkou

Pardubice se dočkají technologického unikátu – nejdelšího silničního lanového mostu v Česku. Stavbaři nyní realizují klíčový krok výstavby. | Video: Čížková Nikola