Konec roku bývá pro každého hektický, pro Oblastní spolek Českého červeného kříže v Ústí nad Orlicí je o to náročnější, že se stěhuje. Je to tak trochu „dárek pod stromeček“, protože v domě, který dostal od státu, už bude svým pánem.

Projekt u EU

Oblastní spolek dosud sídlil v prostorách bývalého okresního úřadu. „Zhruba před rokem jsme se dozvěděli, že tuto budovu budeme muset opustit,“ vrací se k počátkům stěhování ředitel Oblastního spolku ČČK Jiří Preclík. „Začali jsme proto intenzivně hledat nové prostory. Dozvěděli jsme se, že je volná budova po České správě sociálního zabezpečení, ve které sídlili posudkoví lékaři, a začali jsme jednat o tom, abychom ji získali do vlastnictví.“ Červený kříž nakonec od státu budovu získal, nicméně kromě velké radosti ho čeká hodně starostí. Dům je starý a potřebuje řadu oprav. Náklady budou nemalé. „Čeká nás shánění finančních prostředků na rekonstrukci, rádi bychom uspěli s projektem u Evropské unie,“ upřesnil Jiří Preclík. Plánuje také uspořádání benefičního koncertu, zřejmě bude vypsána i veřejná sbírka.

Díky novým, větším prostorám bude moci Červený kříž rozšířit své aktivity. V budově bude probíhat výuka první pomoci, budou tu sklady pro humanitární pomoc nebo ošacovací středisko. To již provozoval Červený kříž v předchozích prostorách. Občané do něj mohli nosit šatstvo, které pak bylo předáváno sociálně potřebným. Kvůli stěhování byl provoz střediska dočasně zastaven a opět začít by měl někdy během ledna. „Novou činností, do které se chceme pustit, je vybudování centra pro seniory, v němž se budou moci scházet, navštěvovat přednášky nebo besedy, chceme pro ně provozovat také různé kroužky,“ vysvětluje ředitel Oblastního spolku ČČK Jiří Preclík.

„Do budoucna plánujeme ještě jednu novou činnost. V nové budově by mělo vzniknout také jakési krizové lůžko pro člověka v nouzi. Například po přechodnou dobu by ho mohla využívat žena, která utekla od muže a nemá kam jít,“ konstatoval Jiří Preclík. Naskýtá se ale otázka, zda dům nakonec nebude červenému kříži malý. „Budova není nafukovací, my se samozřejmě budeme snažit to tu uzpůsobit tak, aby se těch aktivit vešlo co nejvíc,“ zněla odpověď.

Oblastní spolek nestihne v prosinci jen stěhování. Na začátku měsíce se už konala tradiční vánoční výstava a teď běží další oblíbená akce – Strom splněných přání. Jejím smyslem je splnit dětem v dětských domovech přání, samozřejmě jen ta, která se dají koupit. Tipy na dárečky se napíší na papír a rozvěsí na stromečky, letos se už objevily nejen na dvou místech v Ústí, ale i v Jablonném nad Orlicí a Sopotnici. „Každý rok je o tuto akci větší a větší zájem, proto jsme ji rozšířili a lidé mohou splnit přání nejen dětem z dětských domovů v Dolní a Horní Čermné, ale i klientům ústavů Domova pod hradem v Žampachu a Domova u studánky v Anenské Studánce. Třeba jeden ze stromečků obvykle umísťujeme v ústecké prodejně cukrovinek. Lidé se už měsíc dopředu vyptávali, zda tu i letos strom přání bude. Všem dárcům bychom samozřejmě rádi poděkovali,“ dodal Jiří Preclík. Dárci bývají většinou anonymní. Akce Strom splněných přání skončila 17. prosince, pak se oblastní spolek dohodne s dětskými domovy a ústavy na předání dárků. Děti a klienti si je přeberou už před Štědrým dnem, protože řada z nich jezdí na svátky domů. Pokud by se přihodilo, že některé přání zůstane nevyplněno, červený kříž dárek dokoupí. To by však byla výjimka.

A jaký byl letošní rok pro ředitele oblastního spolku ČČK Jiřího Preclíka? „Hodně rychlý,“ zasmál se. „Dostali jsme ale krásný vánoční dárek. Pro nás je velmi významné, že se nám podařilo získat tuto budovu do našeho vlastnictví, máme zázemí a můžeme rozšiřovat naši činnost.“ Nejdůležitější úkoly pro rok příští jsou jasné, červený kříž se musí v nových prostorách zabydlet a pokračovat v již zavedených aktivitách. Patří mezi ně mj. provozování senior dopravy, různé přednášky a kurzy pro veřejnost, rekondiční pobyty nebo soutěže pro školáky s tematikou první pomoci. Pracovníci ČČK budou také školy navštěvovat s ukázkami poskytování první pomoci a přednáškami na téma HIV či antikoncepce.