S nápadem organizovat sbírky pro nemocnice nebo ordinace dětských lékařů přišla před několika lety nezisková organizace Celé Česko čte dětem, vybaveno bylo už několik knihovniček zdravotnických zařízení v různých koutech republiky. Dalším počinem je sbírka na Orlickoústecku. Lanškrounské rodinné centrum nasbíralo celkem 1035 knížek a leporel. Organizátorky dbaly na to, aby knížky, které malým pacientům dovezou, je v prvé řadě bavily, nebyly příliš staré nebo poškozené.

Kdo pomáhal: Seznam školek a škol, které se vedle veřejnosti zapojily do sbírky:Gymnázium Lanškroun
MŠ Na Výsluní
MŠ Žižkova
MŠ Horní Čermná
ZŠ A. Jiráska 139
ZŠ B. Smetany
ZŠ a MŠ Damníkov
ZŠ Dobrovského
ZŠ Horní Čermná
ZŠ a MŠ Horní Heřmanice
ZŠ a MŠ Žichlínek

Po přebrání zůstalo 504 knih a 144 leporel, tedy dohromady 648 kusů, a dva balíky starších časopisů typu Sluníčko nebo Mateřídouška, které v minulém týdnu předaly dětskému oddělení. „Sbírka předčila naše očekávání, myslím, že takové číslo nikdo z nás nečekal. Když jsem na konci dubna oslovila Rodinné centrum Dětský svět a později pana primáře, neměli jsme představu, kolik knížek se může sejít a nikdo z nás si netroufal odhadnout nějaký počet knih," bilancovala regionální koordinátorka společnosti Celé Česko čte dětem Michaela Čadová.

Knihovničku dětského oddělení, která již nutně potřebovala „recuscitaci", se podařilo oživit nejen o řadu krásných dětských knížek, hlavně pohádek, ale také o komiksy, encyklopedie, dívčí románky nebo dobrodružné knížky. Vybrat v tom množství nejzajímavější tituly je podle Michaely Čadové nemožným úkolem. „Pokud budu mluvit za sebe, nejvíc mě zaujala celá série Disney pohádek a krásná encyklopedie od Larousse Řekni mi, co to je?, kterou bych hned koupila svým dětem. Nad ní jsme se rozplývaly všechny," podotkla.

Sbírku pro dětské oddělení Orlickoústecké nemocnice vyhlásilo Rodinné centrum Dětský svět v Lanškrouně.

Že při dobrém čtení ubíhá čas strávený v nemocnici rychleji, potvrdil i primář dětského oddělení Orlickoústecké nemocnice Luděk Ryba. „Právě nemoc je často příležitost, jak přečíst nejednu knížku, na kterou jindy není čas," konstatoval.

Za organizátorky z Rodinného centra Dětský svět měla sbírku na starosti Vladislava Hanyšová. „Že bude mít sbírka takovou odezvu, s tím jsme skutečně nepočítaly. Stačilo oslovit paní učitelky ve školkách a školách a děti se samy zapojily, sešlo se nám velké množství knížek, které už doma nepoužívají, nebo koupené nové. To, že lidé sami byli tak aktivní, mi na tom přišlo to nejhezčí," konstatovala. Pro lanškrounské rodinné centrum to byla první sbírka takového typu. A možná nebude poslední. „Určitě se tomu nebráníme, opět rádi podpoříme a zaštítíme dobrou věc," uzavírá Vladislava Hanyšová.

Sbírku pro dětské oddělení Orlickoústecké nemocnice vyhlásilo Rodinné centrum Dětský svět v Lanškrouně.

Knihomolův sen Probírám se stohy knih a knížek – jsou barevné, veselé, krásně voní – jsou jich stovky, každá jiná. Připadám si zase jako malý kluk, který narazil na zaslíbené království pohádek a dobrodružných příběhů. Harry Potter, Medvídek Pú, Malý princ, Mauglí nebo Patnáctiletý kapitán.
Ne, nejsem v knihkupectví – jsem v nemocnici, na dětském oddělení. Čtrnáct obrovských krabic plných knížek přivezly dvě obětavé maminky z nadace Celé Česko čte dětem a Rodinného centra Dětský svět v Lanškrouně.
Tu spoustu knih věnovali rodiče a děti ze škol a školek na Lanš-
krounsku – aby i děti v nemocnici měly kam sáhnout po dobrém čtení, aby jim nemoc ubíhala rychleji. Právě nemoc je často příležitost, jak přečíst nejednu knížku, na kterou jindy není čas. Vzpomínám, že jako kluk jsem zvládl i tři knihy za den!
Tak, milí dětští pacienti, s chutí do toho! A těm, kteří ještě číst sami neumějí, ochotně přečte paní učitelka nebo někdo blízký.
Upřímný dík každému, kdo se na krásném projektu podílel – za všechny, kteří si zde najdou svou oblíbenou četbu. Řadím se mezi ně. Luděk Ryba, primář dětského oddělení Orlickoústecké nemocnice