Populární pálení čarodějnic, prvomájový polibek pod rozkvetlou třešní, ale také oslavy 1. května jako Svátku práce. To vše nabídl poslední dubnový a první květnový den.

Třicátý duben, kdy se už tradičně pálí čarodějnice, proběhl v regionu až nečekaně poklidně. Podle vyjádření Radka Peška z HZS Pardubického kraje vyjeli hasiči dohromady ke třem případům, ovšem žádný z nich se netýkal Orlickoústecka. Pomohlo tomu především bezvětří, večerní přeháňky a rovněž fakt, že většina akcí byla předem ohlášena.

Relativní klid měli v noci ze čtvrtka na pátek také policisté. „K opileckým rvačkám došlo pouze ve dvou případech, a to v Ostrově a Chocni,“ uvedl v pátek po poledni námi dotázaný operační důstojník.

Včerejšek byl pro někoho oslavou lásky, komunisté si ale první máj připomněli už tradičně po svém. Od deseti hodin probíhala před budovou OV KSČM v Ústí nad Orlicí májová oslava Svátku práce, na níž se prezentovaly mažoretky Borůvky z českotřebovského Domu dětí a mládeže Kamarád a také výprachtická dechovka. Dvě hodiny po poledni pak vypukla v Rudolticích prvomájová veselice s hudbou, kulturním programem a občerstvením. JAN POKORNÝ