Všímaví lidé, kteří sledují hnízdo prostřednictvím webkamery firmy Tlapnet, upozornili na to, že další mládě má zdravotní problémy. "Bylo vidět i zřetelně slyšet něco jako dávení a kašlání. Už několik dní se zdálo, že se mu těžko dýchá," řekla Jana, která pravidelně přímý přenos ze života ptačí rodinky sleduje.

Podezření na takzvanou aspergilózu, infekci způsobenou plísněmi rostoucími na podestýlce, se potvrdilo a druhé hylvátské čápě se dostalo opět do Záchranné stanice Pasíčka.

O uhynulém čápěti jsme psali:

Mláděti zasaženému infekcí byla okamžitě nasazena antibiotika. Samo se nenakrmí.
Malé čápě z Hylvát těžce onemocnělo, prognóza není dobrá. Hnízdo provází smůla

"Rentgen ukázal, že je na tom zdravotně lépe, než to první," potvrdil Deníku Milan Oppa z Pasíček. Na videích, které natočil, je vidět, že malý tvor statečně bojuje o život, alespoň co se stravy týče. Je až neuvěřitelné, kolik potravy denně spořádá. "Musí mít pestrou stravu. Kromě ryb dostává i myši nebo kuřecí maso nakrájené na malé kousky," přiblížil čapí jídelníček Milan Oppa.

Na videu si svěřenec z Hylvát pochutnává na rybách, které občas záchranná stanice dostane od rybářů při výlovech. Jde o takzvanou bílou nebo plevelnou rybu, jež zpestřuje stravu nejen malému čapíkovi, ale i některým dalším svěřencům záchranné stanice zvířat. Podívejte se ve videích:

Na hnízdě Uršuly a Ulricha, jak lidé hylvátským čápům říkají, zbylo už jen jedno mládě a při pohledu na kamerový online přenos se zdá zdravotně v pořádku. Už zkouší mávat křídly jako jeho rodiče, jsou tu první pokusy stavění se na jednu nohu, což je pozice, při které čápi odpočívají. Když mu jeho maminka Uršula v pondělí ráno přinesla ulovené ryby, na posezení jich spolykal sedm. "Hlavně, ať je zdravé a bráška se mu vrátí," přejí si lidé v diskuzi pod videozáznamy.

K případnému návratu ale vede dlouhá cesta. "Nelze teď s určitostí tvrdit, že máme vyhráno, bohužel," krotí přílišné naděje Milan Oppa.