Svůj názor můžete vyjádřit pod článkem…

Jak již Deník uvedl, nad Kozlovem a Skuhrovem, vesnickými částmi města, by se za pár let mohly roztočit dva obří větrníky. Na webu Orlického deníku si to v diskuzi o nich rozdali odpůrci a příznivci. Bude skutečně příjem z větrných elektráren v ročním rozpočtu České Třebové jako kapka v moři, a to za cenu poškozené krajiny, jak píše jeden z diskutujících, nebo se investice ve výši mnoha desítek milionů do dočasné stavby opravdu vyplatí a stojí za to?

Gustav Doleček, jednatel městské společnosti Teza, která chce větrníky stavět, uvedl, že „čím později se větrníky postaví, tím delší bude návratnost investice“. To potvrzuje i Martin Hofman, generální ředitel společnosti S & M CZ z Jevíčka, která je majitelem například čtyř větrníků v Anenské Studánce. „Výkupní ceny jsou garantovány v roce, kdy postavíte. Dnes je to 2,46, ve stejné výši je pro elektrárny postavené letos cena garantována na následujících, ze zákona, patnáct let, podle vyhlášky na dvacet let. Výkupní cena se od roku 2006 každoročně snižuje o pět procent,“ popsal vývoj výkupních cen.

Větrníky v Anenské nejsou na prodej


Přesto přiznává, že je to výdělečná činnost, ale zároveň poukazuje na fakt, že větrníky jsou stroje, s nimiž je spousta problémů. „Že ušetříme kýbl uhlí v tepelné elektrárně, je mimo jiné důvod, proč to děláme. Je to obchod jako každý jiný, jen je víc viditelný a medializovaný,“ dodal. Jako největší plus tohoto byznysu Hofman spatřuje garanci odbytu. „Kdyby byly větrné elektrárny normální byznys jako každý jiný, což bychom si přáli, tak by bylo po problému. Bez nuceného výkupu a nestydatě dotovaných cen, které platíme my všichni, by je nikdo nestavěl,“ opřel se naopak na webu do větrných elektráren diskutující.
Odpůrci se svá zpochybnění výnosů z větrných elektráren snažili podpořit faktem, že dva větrníky v Anenské Studánce jsou na prodej. Jejich majitelé se je prostřednictvím realitky snažili několik měsíců neúspěšně prodat, dokonce je „zlevnili“ na 57 milionů. Jak však vysvětlil Martin Hofman, jehož firma vlastní sousední čtyři větrníky, za prodejem byly spíš osobní problémy společníků firmy. Z prodeje navíc nakonec sešlo.