„Troufám si tvrdit, že otázka zdražování bytů v Hradci není jenom záležitostí čtyř procent vyšší sazby daně. Velkou roli zde hrají majitelé bytů, kteří tak trochu předbíhají dobu. Už v listopadu a prosinci vycítili blížící se daňové změny a sami začali oceňovat své byty vyšší částkou,“ říká ředitel hradecké realitní kanceláře Bonus Jiří Reeh. „Občas se mi zdá, že zapomínají, že nemají byt na Václaváku, ale v centru Hradce,“ dodává.
„Loňský rok se nejvíce prodávaly byty 2+1 a 2+kk s výměrou 55–60 m². Jak lidi vidí částku nad 2 miliony, tak jejich zájem klesá,“ říká Reeh. Zatímco minulý rok jsme ještě mohli zaplatit za byt 3+1 částku pohybující se pod dva miliony, letos už s největší pravděpodobností za stejný byt s výměrou mezi 60–70 m² zaplatíme minimálně 2,200.000 korun a za byt nad 80 m² 3,300.000 korun.
„V současnosti je moc brzo spekulovat o zvýšení cen nemovitostí, přesněji to budeme vědět asi tak za půl roku, ale lze očekávat cenový nárůst řádově okolo 6–10 procent. Myslím, že panelové byty půjdou cenově o něco dolů. Záleží také na bankách, jak vyjdou vstříc svým klientům, co se týká hypoték, úrokových sazeb atd.,“ uvádí ředitel hradecké realitní kanceláře Tana Jaroslav Jiřička.
Proč jsou vlastně v Hradci jedny z nejdražších bytů v republice? „Sami si to jako realitní makléři neumíme vysvětlit. Asi je to tím, že je tady dost vysoká poptávka a to i po nových bytech,“ uvádí Jiří Reeh.
Ceny domů daňová reforma příliš neovlivní. U domů nabídka dlouhodobě převyšuje poptávku a ceny jsou spíše ovlivňovány rostoucí inflací. Nejčastěji se pohybují v rozmezí tří a půl milionu a čtyř a půl milionu korun, velké zdražení se nečeká. Ke zvýšení cen dojde u novostaveb. Kvůli změně sazby DPH z 5 na 9 % i u výstavby nových bytů do 120 m². Cenový rozdíl mezi byty a domy se začíná stírat, takže lze očekávat, že se malé developerské firmy budou snažit uspokojit poptávku výstavbou menších objektů.
„Myslím, že růst budou menší parcely i v okolí Hradce,“ předpokládá Jaroslav Jiřička z realitní kanceláře Tana. Lukáš Holeček.