Už dávno padla hranice milionu

 

„Převis poptávky nad nabídkou se samozřejmě projevuje v cenách, které se v minulém roce výrazně zvyšovaly prakticky v každém čtvrtletí. U bytů tři plus jedna padla hranice jednoho milionu korun, není problém je prodat i za víc. Na začátku minulého roku se dal takový byt bez jakýchkoli úprav koupit ještě za osm set tisíc korun, dnes to může být bez problémů o tři sta tisíc korun víc,“ uvedl realitní makléř. Jak dodal, nějaká stagnace cen bytů se očekávat nedá. Zdražování, které se nevyhne ani oblasti stavebnictví, se podle jeho slov dál dotkne cen bytů, rodinných domků a dalších objektů. „Nárůst je očekávatelný a v podstatě normální.“

Jde především o dopravu

Zvyšování cen se nutně dotkne také všech, co staví nebo přestavují rodinné domy. Patří mezi ně i Aleš Honza z Chocně, který už rok rekonstruuje starší dům. „Já to vidím poměrně jednoduše, pro mne je zásadní především zvýšení cen v dopravě. Od něho se pak bude odvíjet úplně všechno. Jinak jsem ale nějaké extrémně velké zdražování zatím nepocítil, u spousty firem mám zákaznické slevy a ony se mi snaží vyjít vstříc. Takže opravdu hlavně ta doprava.“

Nůžky se ještě více rozevřou

„Řečeno obecně – jakmile se v naší zemi začne zdražovat, tak stavebnictví bude jednou z prvních oblastí, kde se to hodně projeví. Jestli to dosud bylo drahé, bude to ještě horší, což samozřejmě nesleduji s nějakým nadšením,“ řekl Orlickému deníku ústecký architekt Petr Kulda. Jak ale dodal, v bohatých krajích se staví doslova „ostošest“, jinak jsou na tom ovšem kraje chudší – a mezi ty patří i náš region. „Řekl bych, že se nadále rozevírají ty pomyslné nůžky, obávám se, že bohatí znovu zbohatnou a ti chudí prostě ještě víc zchudnou,“ uzavřel.