V okolí Jablonného nad Orlicí se nacházejí malebné obce a jednou z nich je Bystřec. Ani tady nechybí dobrovolní hasiči, kteří tvoří významnou složku obce. Zásahová jednotka je zařazena do kategorie JPO V. „Výjezdů nemáme mnoho, ale letos se ´urodilo´, už jsme vyjížděli čtyřikrát," přiznává starosta sboru Josef Matějka.

Pravidla soutěže Dobráci roku Dobráci roku je projekt Českého rozhlasu (ČRo) Pardubice ve spolupráci s východočeskými regionálními Deníky. Potrvá do začátku června 2016, kdy vše vyvrcholí velkým finále a jeho vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Pardubice spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve východních Čechách. V pátek po 15. hodině si v regionech na vlnách ČRo Pardubice (Pardubice a Chrudim na 104,7 FM, Ústí nad Orlicí 98,6 FM a Svitavy 102,4 FM) poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. V sobotu najdete článek ve svém regionálním Deníku v Pardubickém kraji a rozhlasovou reprízu naladíte v neděli po 15. hodině.
Pro daný sbor můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny, a to po celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15 hodin a začne následné hlasování pro další sbor.
Podrobnosti hledejte na webu: www.dobraciroku.cz.
Jak hlasovat pro Bystřec? Pošlete co nejvíce SMS zpráv ve tvaru DOBRACI BYSTREC na telefonní číslo 90 011 04.
POZOR! Hlasy pro hasiče z Bystřece posílejte do pátku 29. dubna 2016 do 15 hodin.
Každý, kdo pošle SMS zprávu, má šanci získat pivo na měsíc zdarma. Cena SMS je 4 koruny. Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený.

Pamatuje ale i na smutné události v obci, například před dvaceti lety, kdy při požáru bytu v řadové bytovce uhořela babička se svým vnukem, pro kterého vběhla do hořícího bytu. „Zpáteční cestu jí odřízly hladové plameny, i když byl proveden rychlý zásah, tragické události se již zabránit nedalo," popisuje tragédii.

Bystřečtí dobráci letos oslaví 135. výročí vzniku sboru, na 7. května už nyní chystají slavnost.

Nabitý kalendář

Obec Bystřec má bezmála 1200 obyvatel, z toho 110 hasičů. Početnou skupinu ve sboru tvoří mladí hasiči. „Hasičem jsem asi pět let," hlásí školák Radek. „Já nechodím ještě ani rok, ještě jsem nezávodila, ale teď v květnu bude útok, tak se na něj těším. Běhání a soutěžení mě baví, proto jsem se k hasičům přihlásila" přidává se hasička Aneta.

Kalendář závodů je v Bystřeci nabitý. „Začínáme okrskovým kolem v požárním sportu, poté mají svou soutěž děti, starší žáci soutěží O putovní pohár obce, mladší žáci zase O putovní pohár SDH. Zúčastňuje se pravidelně okolo čtyřiceti kolektivů, každý má dva pokusy, takže za den stihneme přes osmdesát dětských požárních útoků. Je to mazec, ale dá se to stihnout," shrnuje Josef Matějka. „Poté máme závody dospělých, které jsou už pět let zařazeny do Východočeské hasičské ligy," doplňuje starosta sboru. Na tyto závody se sjede na pětašedesát družstev z celých východních Čech. „Naše prostory se zdají být úzké, ale na závody zavíráme silnici, aby se tu nic nestalo, a už to jede," přibližuje.

Ve sboru nechybí ani pilné hasičky, které sice už nezávodí, ale starají se, aby žaludky závodníků i přihlížejících nekručely hlady. Organizaci má pevně v rukou „šéfová" hasiček Jaroslava Matějková. „Začaly jsme v roce 1981, asi šest let jsme cvičily a jezdily po závodech, pak po nás nastoupily mladší, a teď se hlavně staráme o občerstvení na závodech a všech akcí," říká. „Zvládáme to bez problémů a všichni si to chválí," doplňuje slova své kolegyně Marie Klekarová.

Hasičský ples, dětský karneval, dětský den, ale třeba i Benátská noc – to jsou události, které neodmyslitelně patří k dění v obci. K hasičskému plesu patří předtančení, a to si berou za své místní hasiči. Už se proměnili v akvabely či baletky. „Předtančení děláme každý rok a zrovna Labutí jezero se nám zalíbilo, byl to dobrý nápad, tak jsme ho nacvičili a předtančili," říká s úsměvem člen zásahové jednotky Jiří Matějka. „Bylo nás asi jedenáct a cvičili jsme to zhruba měsíc dopředu. Myslím, že se bavili všichni, nejen publikum na plese, ale i ti, kteří to zhlédli na internetu," dodává hasič Martin Tomeš.

Spolupráce s Poláky

Bystřečtí hasiči mají také velkou sbírku ocenění a medailí. Mezi nimi například 66 čestných uznání okresního sdružení, 56 medailí za příkladnou práci, 38 medailí za zásluhy a také jsou ve sboru dva zasloužilí hasiči.

Za zmínku také stojí navázaná spolupráce s polským městem Ladek–Zdroj, od kterého dostalo deset bystřeckých hasičů odznak Wzorovy Stražak za pomoc při navázání spolupráce. Starosta bystřeckého sboru zase deset polských hasičů odměnil medailí. Oba sbory dělí sedmdesát kilometrů cesty, přesto se ale hasiči čile navštěvují.