Český chovatel francouzského plemene Limousine zde v evropské konkurenci získal třetí místo, a zajistil tak pro české chovatele vskutku historický úspěch.


ÚSPĚŠNÁ PREMIÉRA

„Výstava se koná už sto třicet let, a za tu dobu se jí Češi zúčastnili poprvé. Byla to pro nás velká pocta. Směli jsme se také zúčastnit dražby, kde jsme byli poslední, ale i tam se dařilo. Náš býk podle ohlasů vynikal především extrémním osvalením a šířkou zádě," byl spokojený Josef Papáček.Není vůbec jednoduché se na tuto soutěž dostat. V samotné Francii musí soutěžící projít mnoha koly. Josef Papáček však nezahálel a když
zjistil, že je v Čechách přítomen jeden z rozhodčích, který je zároveň odborníkem na plemeno Limousine, rozhodl se ho na svoji farmu pozvat. Slovo dalo slovo, zvířata vyhovovala, a tak začal maraton kolem legislativy. „Museli jsme dovézt vakcínu, která je ve Francii povinná, a u nás zakázaná. Od státní veterinární správy jsme získali mimořádné opatření – výjimku. Pak se řešila doprava a sponzoři. Finančně to je velmi náročné," vzpomíná Josef Papáček. Býk Borec však nebyl jediným soutěžícím z Čech. Na cestě ho doprovázela jalovice ze stejné farmy a další dva býci.


„FARMA JE MŮJ ŽIVOT"

Farmaření se Josef Papáček věnuje už pěkných pár let. „Letos v červenci slaví naše farma dvacet šest let od svého vzniku, já zde působím už od počátku. Je to každodenní práce, která musí bavit a být koníčkem. Vy na Vánoce sedíte u stromečku, my máme období telení," dodal Josef Papáček.