„Na setkání na začátku listopadu jsme se dozvěděli, že areál bývalého výchovného ústavu v Králíkách je mezi prvními v seznamu objektů hodnocených Správou uprchlických zařízení k případnému využití pro žadatele o azyl v České republice. Chceme vědět víc, chceme znát, co to přesně bude pro město a jeho obyvatele znamenat," uvedla starostka města Králíky Jana Ponocná.

Chtějí vědět víc

I vzhledem k množícím se dotazům nejen na sociálních sítích se město rozhodlo uspořádat setkání. „Osobně jsem již od července letošního roku opakovaně kontaktovala ministerstvo školství i ministerstvo vnitra s žádostí o sdělení, jaké jsou záměry s areálem bývalého dětského výchovného ústavu. S místostarostou města jsme se také setkali s prvním náměstkem ministra vnitra Jiřím Nováčkem, se kterým jsme se nakonec na této schůzce dohodli," řekla k realizaci setkání Jana Ponocná.

Přijede i hejtman

Setkání veřejnosti s kompetentními úředníky se uskuteční v klubu Na střelnici v Králíkách ve středu 2. prosince od 17 hodin.
Kromě již zmíněného náměstka ministra se jej zúčastní také ředitel krajské policie, ředitel cizinecké policie, vedoucí pobytového střediska v Kostelci nad Orlicí a pozvání přijal i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Starostka si od schůzky slibuje konkrétní informace.
„Jsem ráda, že vedení města i občané budou mít možnost veřejně říci odpovědným státním úředníkům svůj názor na případné umístění pobytového zařízení ve městě, a očekávám, že získají více informací o fungování takového zařízení. Vedení města neví totiž o nic víc než obyvatelé města. Na každý položený dotaz jsme v minulosti dostali jen nekonkrétní odpovědi," potvrzuje Jana Ponocná.
Mezi občany se množí dotazy a na sociálních sítích padají různé názory a návrhy. Někteří považují setkání ještě před jeho začátkem za komedii, většina z nich to ale bere vážně. „To se nesmí v komedii zvrtnout, pokud se obyvatelé města dostaví a budou zastávat víceméně jeden zásadní postoj, nemůžou to úředníci odjinud ignorovat," píše k pozvánce na setkání na sociální síti jedna z uživatelek s tím, že je na setkání třeba předložit protinávrh. Podobně vnímá příležitost i starostka Jana Ponocná, kterou k iniciování schůzky vedla potřeba si záležitost, která se zpočátku odehrávala mimo vedení města Králíky, vyjasnit. „Je povinností vedení města získat konkrétní informace, abychom je mohli předat lidem. Chápu, že občany situace zneklidňuje, a je logické, že se na nás neustále obracejí a snaží se zjistit si informace, kde se dá. Na schůzce budou moci položit své otázky lidem zodpovědným za celou situaci," upřesňuje starostka.

Ministerstvo mlží

Nekonkrétní informace získal z ministerstva vnitra i Deník. „Co se týče ubytovacích kapacit, tak v současné době připravujeme navýšení kapacit našich azylových zařízení. Ministerstvo vnitra má databázi vytipovaných objektů včetně nabídek od ostatních rezortů či samospráv. V tuto chvíli zvažujeme možné využití těchto objektů, a to především s ohledem na jejich stav a finanční náročnost spojenou s jejich zprovozněním," uvedla Deníku Hana Malá z oddělení komunikace ministerstva vnitra s tím, že po zvážení všech aspektů nejdříve s vybranými objekty seznámí samosprávu a poté až veřejnost. „Tohoto konceptu jsme se drželi i v případě otevření zařízení pro zajištění cizinců ve Vyšních Lhotách a v Drahonicích a i nadále se ho budeme držet, to znamená zástupci ministerstva vnitra a Policie ČR se účastní schůzek s představiteli samospráv a následně veřejných debat s občany," dodala Hana Malá.
Králičtí mají jedinečnou příležitost se konečně dozvědět více. Po útocích ve Francii panuje mezi nimi o to větší nejistota, mnozí z nich totiž nevěří v nekomplikované soužití s jinými kulturami.