Objekt měl původně od města odkoupit předchozí nájemce, firma Gurman. Vůči městu však začala mít dluhy, a tak dostala výpověď. Město si našlo nového nájemce, nicméně otázka, jak celý rozlehlý a zastaralý objekt účelně využívat, zůstala. Jeho areál tvoří prvorepubliková vila s přistavěným hotelem, dále restaurace a společenský sál. „Byla jmenována pracovní skupina, která měla navrhnout další využití Společenského domu,“ uvedl starosta města Martin Košťál a dodal: „Ta došla ke stanovisku, že by hotel měl být oddělen od sálu, restaurace by se měla z vily vystěhovat a stát se součástí hotelu. Hotel by pak mohl být provozován nezávisle na Společenském domě, v úvahu připadá i jeho prodej. Městu by zůstala vila a sál. Z vily by pak mohl vzniknout spolkový dům, který měl být původně na Pivovarském náměstí. Návrh předpokládá, že sál bude přebudován a do kabinetů situovány zkušebny a klubovny pro naše zájmová sdružení.“

Vzniknout má multifunkční sál, stavebně i funkčně oddělený od vily a hotelu. Počítá se s tím, že bude mít větší plochu, pojme větší kapacitu diváků a bude umožňovat pořádání veškerých akcí, ať už plesů, přednášek, koncertů nebo divadel. Do sálu by se vstupovalo ze zahrady.

Po vystěhování restaurace a pivnice by vila mohla začít sloužit lanškrounským zájmovým skupinám a sdružením jako spolkový dům. V budově je řada místností, v patře pak menší sál a salonky. Nabízí se také využití zatím volného podkroví, pro spolkové aktivity bude dobře využitelný i pozemek kolem objektu.
Ve studii je navrženo rozšíření hotelu s tím, že bude dostavěna restaurace a v dalších nadzemních podlažích budou vybudovány další prostory pro ubytování. Nový přístup do hotelu byl koncipován z Krátké ulice, kde by také bylo hotelové parkoviště.

DANA POKORNÁ