Jak už Deník informoval, chatu na Suchém vrchu koupila firma CVS Žamberk a vyhořelý objekt má v úmyslu rekonstruovat do původní podoby. Na obnovu devastované chaty žádá dotaci z evropských fondů. Jak to s celým projektem za 40 milionů korun, potažmo s budoucností chaty dopadne, se rozhodne v září.

„Suchý vrch je nejen tradičním výletním místem, ale i významnou křižovatkou turistických i lyžařských cest a nejbližším nástupním místem k dělostřelecké tvrzi Bouda. A ruiny bývalé chaty dělají našemu regionu i celému kraji ostudu “ tvrdí jednatel firmy CVS Antonín Fiala. Původní název chaty byl Kramářova po prvorepublikovém politikovi, postavena byla z iniciativy turistů na konci třicátých let. Později byla u chaty přistavěna vodárenská věž, která během času začala sloužit jako rozhledna. Suchý vrch se stal magnetem turistů, rekreantů, cyklistů.

Dnes tu funguje alespoň rozhledna a bufet a poměrně živo tu bývá i proto, že o kus dál v lesích leží atraktivní muzeum československého opevnění – tvrz Bouda, ke kterému se musí dojít ze zdejšího parkoviště pěšky.

Firma CVS má v úmyslu chatu přestavět do podoby, kterou mívala ve „zlatých časech“. Podle Antonína Fialy se při zpracování projektu prováděly různé průzkumy, jak veřejnost přivítá obnovu chaty a podle jeho slov byly ohlasy velmi kladné. „Domníváme se, že je poslední šance s tímto neradostným stavem něco udělat,“ konstatoval jednatel. „Podnikatelský záměr je to samozřejmě svízelný, protože i když se nám podaří chatu opravit a otevřít, nějakou dobu bude trvat, než se obnoví tradice kdysi oblíbeného výletního místa. Nicméně žádost byla podána a já věřím tomu, že projekt bude podpořen.“ Chatě má rekonstrukce vtisknout původní podobu. Vypadat by měla jako typicky horská chalupa, ve které turista najde jak rychlé občerstvení, tak i restauraci.

Tvůrci projektu však počítají i s náročnějším zákazníkem, který hledá apartmány a hotel vhodný pro wellnes pobyt. Potencionální návštěvníky chaty rozdělil Antonín Fiala do čtyř hlavních skupin, v první mají být turisté, ve druhé rodiny na výletě, třetí zahrnuje účastníky firemních akcí a ve čtvrté figurují lyžaři, kteří mohou během zimy využívat lyžařská střediska v okolí. „Aby Suchý vrch nebyl jen zastávkou na cestě, v úvahu připadá vybudovat tu třeba lanový park nebo podobné záležitosti,“ dodal Fiala.

Pokud dotaci žamberské firmě příslušné komise schválí, budovat začne na jaře a chata na Suchém vrchu by mohla vítat první hosty v létě 2012.