Developer si pro nové obchodní centrum vyhlédl pozemky na okraji města v ulici Dvořákova, kde dříve stávala kotelna. Součástí zprávy na městském webu byla i anketa na téma ano či ne hypermarket v Lanškrouně. „Zajímalo mě, jak se občané ke stavbě staví, zda by ji uvítali nebo ne," vysvětlila starostka Stanislava Švarcová. Jak dodala, je si vědoma, že nejde o plnohodnotný průzkum. Do současné doby dvě třetiny hlasujících s výstavbou centra souhlasily, zbývající třetina byla proti. „Když do Lanškrouna pustíme market, vytvoříte pár pracovních míst, kde budou lidé pracovat za minimální mzdy. Zároveň ale zlikvidujete české obchody ve městě a jejich místo zastoupí všudypřítomná vietnamská komunita přesně tak, jak se to stalo např. ve Svitavách, v Moravské Třebové," odmítl nový obchoďák jeden z diskutujících.
Častou výtkou Lanškrounských bylo, že není specifikováno, o který z řetězců se konkrétně jedná. Dohady nevyřeší ani zveřejněná korespondence mezi starostkou a developerskou firmou. Ani z té nevyplynulo, kdo konkrétně v tzv. Retail Parku bude. „V první etapě výstavby se bude jednat o plnosortimentní potravinářskou prodejnu, jejíž součástí bude např. lékárna či pekařství," informoval starostku zástupce developera. Jednání prý probíhají s více obchodními řetězci. Developerská firma chce mít definitivně jasno během letošního léta.
Jak zástupce developerské firmy z Brna lanškrounskou radnici informoval, současně s první etapou bude velmi pravděpodobně budována i druhá, v níž se bude jednat o pronájem míst obchodním partnerům s různým druhem zboží (hračky, sport, hobby, nábytek atd.). Za standardních podmínek prý mají být obchodní plochy nabídnuty k pronájmu i místním podnikatelům.
Lanškrounem koluje informace, že na místě bývalé „teslácké" kotelny má stát Kaufland. Na radní se obracejí občané, kterým je Kaufland proti srsti a kteří preferují jiné obchodní řetězce. „My to skutečně nemůžeme ovlivnit," krčí rameny místostarosta Bohumil Bernášek a dodává: „Teď o víkendu probíhala v souvislosti s volbou prezidenta v některých městech referenda, týkala se i obchodních center. Šlo však o záležitosti, kde byl ve hře majetek obce. Pakliže chce stavět developer na soukromém pozemku, město Lanškroun nemá možnost ovlivnit, co tam bude." K plánované stavbě se nicméně budou vyjadřovat orgány státní správy, které působí na radnici v Lanš
krouně, zda je v souladu se zákonnými normami a nařízeními. Žádost o vydání územního rozhodnutí ještě nebyla podána.
Podle investora by v novém obchodním centru mělo být zhruba sto nových pracovních míst. Vyjádřil se i k zahájení a dokončení stavby, pokud budou dodrženy standardní lhůty, předpokládá je v roce 2014.