Pozitivní ohlasy

Jak se zavedení tohoto ukazatele osvědčilo jinde? „Určitě má vliv na řidiče. Byl jsem svědkem toho, že řidič, když ho uviděl, začal rychle brzdit, aby jel jen padesátkou. Ale slouží to i ke kontrole správnosti tachometru. Ukazatele vítám,“ poznamenal Stanislav Aron z Brandýsa nad Orlicí, který se s nimi setkává především v Chocni a v České Třebové.

„Chtěli jsme řidiče donutit snížit rychlost v nehodovém úseku v prudké zatáčce do kopce a před přechodem pro chodce. Často tam docházelo i k vjíždění vozidel na chodník. Zpočátku jsme skutečně pozorovali zpomalení automobilů, potom jsme s kontrolami přestali, zvláště když už zde nehody nebyly hlášeny. Setkalo se to tedy s pozitivním výsledkem. A občanům se líbilo, že si mohou zkontrolovat tachometr. Nyní uvažujeme o zakoupení dalšího zařízení k silnici ve směru od Třebovice,“ uvedl Tomáš Hájek, vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství českotřebovského městského úřadu.

„Kdo tam ukazatel dal, nevím. Řidiči si tam zkouší rychlost. Každý ho využívá podle svého, někteří místní floutkové to dokonce zpočátku brali jako zkušební úsek, jak vysoké rychlosti tam dosáhnou. Normální řidiči, kteří popřípadě překročili rychlost nevědomky, ji hned snižují. Je to dobrá věc: že by to byly vyhozené peníze, to snad ne,“ řekl Ladislav Moravec, vedoucí choceňského oddělení Policie České republiky, který by zvýšení počtu „měřičů rychlosti“ ve městě přivítal.