Ústí nad Orlicí čeká už brzy historický okamžik. 17. září totiž občané města budou moci zavítat do novostavby Domu dětí a mládeže Duha, jež stojí na místě bývalého zkrachovalého textilního závodu Perla 01.

Stavbu v hodnotě 85 milionů korun zprvu provázela řada komplikací. Geologický průzkum už v roce 2019 zjistil nestabilní podloží, čímž se rapidně zvedly předpokládané náklady. Město však projekt částečně zafinancovalo z dotačního programu.

Psali jsme již:

„Tím, že město získalo na výstavbu domova dětí dotaci z programu Ministerstva pro místní rozvoj ve výši 30 milionů korun, představuje skutečný výdaj z rozpočtu města 55 milionů korun,“ bilancoval starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek.

Město areál bývalého textilního závodu Perla 01 koupilo v roce 2010 za 30 milionů korun. O sedm let později začala probíhat rozsáhlá demolice výrobních hal a v listopadu 2019 zahájilo město stavbu domu dětí a mládeže.

 Než do nového objektu zavítají první návštěvníci, stihnou pracovníci ještě upravit okolí. V současnosti se tak vytváří travnaté plochy a brzy bude doplněn také městský mobiliář.

„Veřejné prostranství obohatí dvě barevné plastiky otevřených dlaní, které svým motivem evokují tvořivost a zároveň vybízejí k posezení,“ informoval Hájek.

Podívejte se na pět let starou videovizualizaci projektu přestavby brownfieldu:

| Video: Youtube

Pozornost už nyní poutá střecha objektu. Neobvyklý vzhled vytváří stínící plachta nad relaxační zónou. Během přípravy stavby padaly různé návrhy jak střechu využít.

close Vizualizace přestavby brownfieldu Perly info Zdroj: Město Ústí nad Orlicí zoom_in Vizualizace přestavby brownfieldu Perly „Nakonec bude sloužit jako relaxační plocha a část střechy bude zelená,“ vysvětlila ředitelka Domu dětí a mládeže Duha Štěpánka Ročňová.

Dům dětí a mládeže dříve využíval pronajaté prostory, které se však brzy ukázaly jako nevyhovující. V novém dvoupodlažním objektu najdou děti nejen výukové a zájmové učebny, ale také tělocvičnu nebo třeba vnitřní a venkovní horolezeckou stěnu, taneční sál, keramickou dílu a dokonce i nahrávací studio.

Masterplan pokračuje

Dokončením stavby však budování ve městě nekončí. Tříhektarový areál v centru se má postupně změnit ve funkční čtvrť. Perla už nyní přilákala první investory. Vedle domu dětí se staví nové rehabilitační centrum. Administrativní budovu, která z bývalé textilky po zbourání hal zbyla, koupila společnost, jež chce objekt přestavět na byty a obchody.

A velké plány má také Pardubický kraj, který v místě do dvou let začne stavět ateliéry pro střední uměleckoprůmyslovou školu.

Dojít by mělo také na přestavbu bývalé kotelny a strojovny, kterou chce město využít pro prostory galerie současného umění s odkazem na textilní historii města.