Literární, historická a výtvarná soutěž vznikla už v roce 2001. Letos se jí zúčasntilo celkem 54 škol z celé republiky a 175 žáků. V rámci soutěže udílí jednu z cen také Pardubický kraj. Tu letos bral student Gymnázia Dr. Emila Holuba v Holicích. Radní pro školství Josef Kozel a ředitel brandýské školy Miloslav Dušek mu proto přijeli cenu společně s gratulacemi osobně předat.

„Měl jsem tu čest, že jsem si mohl literární opus Benedikta Mrázka přečíst. Skoro se mi nechce věřit, že je to práce žáka střední školy,“ uvedl radní Kozel.

Vyhlášení soutěže proběhlo netradičněVyhlášení soutěže proběhlo netradičněZdroj: Foto: Pardubický krajLetos, stejně tak jako v minulém roce, se kvůli situace okolo pandemie koronaviru konalo vyhlášení výsledků a zhodnocení průběhu soutěže formou videokonference. „Přestože soutěž neproběhla tak, jak bychom si přáli, opět přišlo na svět několik výjimečných prací. Dá se říct, že v tomto ročníku převážila kvalita nad kvantitou,“ vysvětlil ředitel Základní a Mateřské školy Jana Amose Komenského Miloslav Dušek.

Ten doprovázel krajského radního během návštěvy Brandýsa nad Orlicí přírodním bludištěm, které symbolizuje Komenského dílo Labyrint světa a ráj srdce.

„Přestože žil v Brandýse Komenský jen krátkou dobu, zanechal po sobě výraznou stopu. Město je s jeho odkazem neodmyslitelně spjaté. Dává mi proto smysl pořádat soutěž, která prohloubí povědomí mladé generace o jeho osobnosti,“ vzpomněl na učitelé národů Kozel.

Dále oba muži navštívili také Komenského pomník a v neposlední řadě si prohlédli galerii vítězných děl soutěže.