Veřejnou debatu v úterý započala prezentace investora, kterým je společnost PH Rozvojová. Centrum zastavěné plochy o rozloze 4.760 m² má vzniknout na okraji města, kde se nachází sportoviště a také oblíbený autokemp. V otevřené diskuzi jako první reagoval Jan Kulhánek – provozovatel sportovního areálu. „Třicet let se starám o areál Pod Černým lesem. Je to pro mě zlý sen, ze kterého bych se rád probudil. Náš areál je jedinečným v celé republice,“ řekl. Podle něho bude mít případná výstavba retail parku zásadní vliv na celý areál, naruší nejen klid rekreantů, ale nebude také kam rozšiřovat sportoviště.

Potencionální investor

Společnost PH Rozvojová byla založena před téměř osmi lety. Zabývá se činnosti v oblasti výstavby retail parků, realizuje občanskou vybavenost či rezidenční projekty. Společnost v roce 2021 dokončila výstavbu retail parku v Chocni.

A určité obavy o osud autokempu projevil také starosta města Oldřich Jedlička. „Osobně považuji věc za velmi závažnou. Celý projekt má samozřejmě svá negativa a musíme vzít potaz, že může znamenat nevratné změny omezení možnosti rozšíření sportovišť a návštěvnosti autokempu,“ vysvětlil Jedlička.

Potencionální výstavba ale podle něho má také nesporná pozitivita. „Developer na své náklady vybuduje silnici I/11 a nabízí s také potencionální možnost parkování pro návštěvníky budoucího zimního stadionu,“ řekl. Samotná výstavba zimního stadionu je ale velmi nejistá. „Není vůbec jasné, o co se takový příslib opírá. Není ještě ani rozhodnuto o výsledku dotace na stadion. Může se tak stát, že bude mít sjezd, ale ne stadion samotný,“ podotkl Lukáš Lyer.

Žamberk: Retail park vedle sportoviště? Obchoďák sem nepatří, zlobí se petičníci
Žamberk: Retail park vedle sportoviště? Obchoďák sem nepatří, zlobí se petičníci

Doplnil ho pak Jan Hovádek. „Prosím vás, pokud se jedná jen o sjezd k zimáku, raději si na to půjčte,“ vyzval zastupitelstvo města. Hovádek a Lyer jsou zástupci spolku Živý Žamberk, který proti výstavbě sepsal petici, kterou do čtvrtečního podvečera sepsalo přes 330 osob.

Veřejné debata v Žamberku nad změnou územního plánu, která by dala zelenou výstavbě retail parku. VIZUALIZACE: MĚSTO ŽAMBERKVeřejné debata v Žamberku nad změnou územního plánu, která by dala zelenou výstavbě retail parku. VIZUALIZACE: MĚSTO ŽAMBERKZdroj: Deník/Karolína Velšová

Největší kritika ze strany veřejnosti zazněla na nekoncepčnost plánů města. „Pořád se nemohu ubránit dojmu, že je zde vše naruby. Řešíme, kolik bude parkovacích míst a jak to tam bude vypadat. První a zásadní otázka ale je, zdali vůbec město něco takového potřebuje. Pokud ano, pak můžeme hledat vhodnou lokalitu a to rozhodně není místo Pod Černým lesem,“ zmínil Lyer.

A doplnil ho také Jan Hovádek. „Město nemá koncept, nemá prostor, kde rozvíjet sport a kde obchody,“ kritizoval. Podle něho je navíc také lichá argumentace investora o pohybu osob na okrajích města. „Z krámků v centru se pak stává ghetto. Trend by přeci měl být opačný, vracet lidi na náměstí,“ dodal.

Veřejné debata v Žamberku nad změnou územního plánu, která by dala zelenou výstavbě retail parku. VIZUALIZACE: MĚSTO ŽAMBERKVeřejné debata v Žamberku nad změnou územního plánu, která by dala zelenou výstavbě retail parku. VIZUALIZACE: MĚSTO ŽAMBERKZdroj: Deník/Karolína VelšováStrach z likvidace drobných živnostníků v centru města mají také sami podnikatelé. „Uvědomujete si, že takové centrum vezme nám všem podnikatelům přímo ve městě, kteří tady roky budujeme své restaurace, obchody s oblečením, různé kavárny, dílny velkou část klientely? Že lidé z autokempu půjdou nakupovat tam a ne k nám do města,“ zaznělo ve veřejné debatě.

Starosta města pak během zasedání několikrát zopakoval, že prozatím není přesvědčený o tom, že Žamberk retail park v dané lokalitě skutečně potřebuje. Zároveň zdůraznil, že město není tím, kdo podnět ke změně v územním plánu podal. Pozemky totiž patří Davidu Anthony Parishovi, ten se ale projednávání nezúčastnil.

Veřejné debata v Žamberku nad změnou územního plánu, která by dala zelenou výstavbě retail parku. VIZUALIZACE: MĚSTO ŽAMBERKVeřejné debata v Žamberku nad změnou územního plánu, která by dala zelenou výstavbě retail parku. VIZUALIZACE: MĚSTO ŽAMBERKZdroj: Deník/Karolína Velšová„Já záměr pana Parishe chápu, kdybych byl majitelem, třeba bych nejednal jinak. Ale prosím, vezměte v úvahu, že vy změnu schvalujete a vy jste za ni zodpovědní,“ apeloval na zastupitele Hovádek. Redakce Deníku minulý týden barona Parishe oslovila, prozatím ale na dotazy neodpověděl. Podle Jaromíra Židka ale motivace majitele pozemku není primárně ekonomická. „Rozhodně mu není jedno, jak výsledný projekt bude vypadat,“ zmínil.

O změně územního plánu budou zastupitelé jednat v červnu.