Dvacet let. Tolik času uplynulo od prvních prohlídek podzemím tvrze Bouda u Těchonína, které skupinka nadšenců podnikala vybavena pouze petrolejkami. Po dvaceti letech usilovné práce je z Boudy jedinečné muzeum a na průkopnické začátky bude vzpomínat speciální akcí nazvanou Nostalgie na Boudě.
Společnost přátel československého opevnění, která muzeum provozuje, opráší po letech petrolejky a dvakrát v sobotu a neděli provede návštěvníky komplexem železobetonových objektů propojených podzemními spojovacími chodbami v nostalgickém duchu.
Petrolejky byly po zpřístupnění tvrze v roce 1990 jediným osvětlením po několik let. Dobrovolníky, kteří sedí na židličkách před vchodovým objektem, čistí po celodenním provázení desítky kouřem zčernalých cylindrů, dolévají petrolej a zastřihávají knoty, tu už dnes neuvidíte. Bouda k osvětlení využívá složité technické zařízení vlastní elektrárny. Prý by ale nikdo z Boudařů, členů klubu starajícího se o chod muzea, už nechtěl, aby se staré časy vrátily.
Pro návštěvníky s romantickou duší budou připraveny dva vstupy, a to v sobotu a neděli v 11 a 13 hodin. Průvodci s petrolejovými lampami je zavedou na dělovou věž a zpátky, prohlídka trasy potrvá zhruba 75 minut. Bouda je jedinou veřejnosti přístupnou tvrzí československého opevnění z let 1935–1938, která byla plně stavebně dokončena a pozdější stavební úpravy nenarušily výrazně její původní podobu z konce třicátých let minulého století.
Na Hůrku od soboty
Společnost přátel čs. opevnění provozuje také od roku 2008 muzeum v dělostřelecké tvrzi Hůrka u Králík. Kvůli technickým problémům spojeným s rekonstrukcí trafostanice je Hůrka nyní zavřená, provoz bude obnoven tuto sobotu. V Česku bude vyhlášen v souvislosti s tragickou nehodou letadla polského prezidenta státní smutek. „Polskou tragedii si průvodci na Boudě i Hůrce připomenou minutou ticha,“ uvedl předseda společnosti Martin Ráboň. „Na Boudě to bude časově vycházet při prohlídce prostor pietního místa, o to bude tato připomínka sugestivnější.“
Na Hůrce by se mělo o víkendu už standardně provázet v 11, 13 a 15 hodin. „Turisté mají ideální možnost navštívit v 11 hodin Boudu, bez potíží se stihnou přepravit na prohlídku Hůrky v 15 hodin. Ten kontrast - atmosféra roku 1938 při petrolejkách na Boudě proti nasvícení podzemí Hůrky světly muničního skladu - bude hodně zvláštní,“ zve zájemce o vojenskou historii Martin Ráboň.
K dvacátému výročí zpřístupnění Boudy jsou plánovány ještě další akce, různé speciální prohlídky a nový miniprůvodce tvrzí. Turistická sezona začíná zdejšímu muzeu 1. května.
DANA POKORNÁ