Do Arboreta na Žampachu se od 20. srpna sjíždějí členové Unie botanických zahrad, která sdružuje nejvýznamnější zahrady a arboreta v České republice. V programu dvoudenního setkání jsou také odborné přednášky přístupné veřejnosti.

Jde také o prestiž

Domov pod hradem Žampach spravuje zámecké parky a arboretum s nejbohatší dendrologickou sbírkou v regionu východních Čech. V roce 2007 Arboretum Žampach splnilo kritéria a získalo statut řádného člena Unie botanických zahrad České republiky.

„Arboretum s turistickým informačním centrem provozujeme v rámci doplňkové činnosti domova pro zdravotně postižené občany. Smyslem této aktivity je především zprostředkování společenských kontaktů pro naše obyvatele,“ vysvětluje Luděk Grätz, ředitel domova na Žampachu. „Chceme samozřejmě i tuto práci na poli cestovního ruchu dělat kvalitně, a proto pro nás bylo prestižní záležitostí získat členství v unii. Těší nás i pověření k uspořádání tohoto setkání,“ doplňuje ředitel.

Na setkání bude zastoupeno deset botanických zahrad. Nebude chybět Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Botanická zahrada hlavního města Prahy, Dendrologická zahrada Průhonice a další naše známé zahrady. Část jednání, a to odborné přednášky a prezentace zaměřené na flóru, budou volně přístupné veřejnosti. Uskuteční se v zámecké kapli, a to dnes od 14 do 18 hodin a v pátek od 9 do 12 hodin.