Město bude hostit Dny partnerství, tradiční setkání se zástupci jeho partnerských měst z Itálie, Polska a Slovenska. Hlavního programu ve dnech od 5. do 7. září se zúčastní na 120 lidí z Agrate Brianza, Olawy a Svitu. Nepůjde jen o setkání oficiálních představitelů měst, ale pestrý program by měl oslovit širokou veřejnost.

Představí se kulturní soubory

Příjezd delegací se očekává už ve čtvrtek večer. Mezi hosty nebudou chybět starostové, ředitelé městských organizací a členové kulturních souborů, které se v České Třebové představí: slovenský folklorní soubor Jánošík, pěvecký sbor z Itálie, taneční skupina z Polska. V pátek dopoledne se v malém sále Kulturního centra uskuteční seminář na téma „Odraz vzniku nástupnických států po rozpadu Rakousko-Uherska v kultuře jednotlivých zemí – v partnerských městech“. Skupiny studentů ze zúčastněných zemí, Česko reprezentují děti z DDM Kamarád, si k tématu připravily prezentace nebo scénky. Ve velkém sále vystoupí v představení pro školy Jánošík. Odpoledne bude ve výstavní síni zahájena výstava Partnerská města dříve a nyní, na jejíž přípravě se podílí fotokroužek při gymnáziu. Páteční večer bude patřit vystoupením souborů, z nichž největší prostor letos dostane slovenský Jánošík.

Také sobota nabídne řadu zajímavostí, program dne bude ve znamení oslav 730 let města Česká Třebová. V 9 hodin od gymnázia vyrazí průvod. „Jsem překvapená, že mnoho organizací projevilo zájem zapojit se do průvodu. Nebude v něm chybět dechovka a mažoretky,“ uvedla místostarostka Jaromíra Žáčková. Jak Deník dále informovala, na Starém náměstí bude probíhat historický trh a od 10 do 13 hodin se budou moci lidé zapojit do historické soutěže. Večer nabídne muzikál Cats v podání italského souboru Scuola Cantorum. Dny partnerství ukončí v neděli v 9.30 mše v kostele sv. Jakuba.