„Stála jsem na Sněžce a říkala si, že by bylo super, kdybych si tam doběhla z domu. Trasa 160 kilometrů mě nevyděsila. Napsala jsem Darině, protože jiného blázna neznám,“ vzpomíná Kateřina Balcarová na okamžik, kdy se rozhodla běžet z České Třebové na Sněžku. Společně s kamarádkou Darinou Hruškovou zvládly 160 kilometrů dlouhou cestu za tři dny.

„Přišlo mi to jako super nápad. Vau, doběhnu ze Třebové na Sněžku. Až pak mi došlo, že je to děsná hovadina. Ale zpětně to vnímám jako obrovský zážitek,“ ohlíží se Darina Hrušková.

Obě ženy naběhají týdně okolo padesáti kilometrů a ačkoli jsou zkušené běžkyně, každá si cestou zažila svoji krizi. „Darina pořád říkala, že mě nahoře zabije, až doběhneme. A říkala to hlavně první den, kdy měla krizi. Ale už nahoře na Sněžce začala vymýšlet, kam poběžíme příště,“ usmívá se Kateřina Balcarová. Pro ni byl nejtěžší druhý den. Na nohou měla velké otlaky a puchýře, které musela propíchat. Pak nazula boty a běžela dál. „Bolelo to dost. Člověka to zocelí, naučí se pracovat s bolestí,“ tvrdí Kateřina.

Bloudily hned první den kousek od domova

První den ženy uběhly zhruba 48 kilometrů, druhý den 60 a třetí den zbytek. Denně vypily několik litrů vody. „První den jsme běžely asi šest hodin, druhý kolem osmi a třetí sedm a čtvrt hodiny,“ vypočítává Darina Hrušková.

Hned první den kousek od domova se ztratily. „Vyběhly jsme ze Třebové směr Skuhrov, tam to známe, ale zabloudily jsme u Horákovy kaple. Na desátém kilometru,“ směje se Darina Hrušková. Podruhé bloudily v Polsku. „Z Olešnice v Orlických horách jsme pokračovaly do Polska, ale nezvládly jsme přípravu, neměly jsme polské mapy. Nebyl signál, značení, ptaly jsme se nějakého pána a hledaly patníky, abychom přešly zpátky do Čech,“ vzpomíná Darina.

Servis na cestě jim zajišťovali partneři. První noc běžkyně strávily na chalupě v Orlických horách, druhou v kempu v Úpici.

Nejkrásnější byl poslední den. „Třetí den byl úplně úžasný. Vrchol se přibližoval, pořád jsme ho viděly. Když se na první cedulce objevilo Sněžka 5 km, cítila jsem euforii. A na vrcholu? Bylo neuvěřitelné, že jsem to dokázala,“ líčí Darina Hrušková. Na nejvyšší české hoře na běžkyně čekal manžel Kateřiny se šampaňským. „Na Sněžce nebyli skoro žádní lidé, lanovka už nejezdila, slunce zacházelo, krásný zážitek,“ vzpomíná Kateřina Balcarová. Přiznává, že během tří dnů ztratila tři kila, kterých se snažila zbavit. Její kamarádka Darina si uvědomila, že když něco chce, tak to dokáže.

Příští rok je čeká další dálková trasa. Tentokrát zdolají převýšení šest tisíc metrů a zhruba 160 kilometrů. Vydají se ale opačným směrem, a to přes Velkou Deštnou a Králický Sněžník až na Praděd. „Doufám, že tentokrát nezapomeneme polské mapy,“ uzavírá Darina Hrušková.