Umělecký knihař Jiří Fogl se podílel na vzniku makety Ďáblovy bible. Nechal ji vytvořit Nadační ústav regionální spolupráce s Výstavištěm Flora Olomouc.

Codex gigas, pozoruhodné dílo, které vzniklo na počátku 13. století v klášteře v Podlažicích u Chrudimi, je dodnes největší rukopisnou knihou světa. Za třicetileté války se kniha s úctyhodnými rozměry stala kořistí Švédů.

Zatímco originál nevyčíslitelné hodnoty vystavuje až do ledna Národní knihovna ČR v Klementinu, maketa bude vystavena na knižním veletrhu a literárním festivalu Libri v Olomouci. Ten bude zahájen zítra. Dnes kniha opustí žamberskou dílnu, kde nad její vazbou a výrobou kožených desek Jiří Fogl, jeho dcera a další spolupracovníci strávili asi tři sta hodin. Na výrobu desek byla použita hovězí kůže dovezená z Polska o rozměrech 1,2 krát 1,4 metru.

„Na zdobení jsme použili vůbec nejstarší techniku, která se na knihách používala, a to slepotisk. Tlačítko s motivem se musí nahřát a potom se vtlačí do kůže. A protože je nahřáté, kůže ztmavne. Jen zdobení trvalo tři dny. Veškeré zdobení je podle originálu knihy,“ upřesnil Jiří Fogl, který je se svým dílem po právu spokojený.