Lidé prožili tři dny bez pitné vody v poklidu. Někteří možná ani nevěděli, že jim z kohoutku teče voda, kterou hygiena označila kvůli dvojnásobnému obsahu železa a možnému zakalení jako užitkovou. Příčinou byla čtvrteční havárie, při níž prasknul hlavní výtlak, jenž čerpá vodu z prameniště.

Situace nebyla vážná. Podle oslovených obyvatel Chocně však vázla informovanost. „Já jsem o tom vůbec nevěděla. My doma naštěstí máme studnu, takže máme vlastní zdroj vody,“ potvrdila Deníku v sobotu Petra Dostálová, prodavačka v jedné z místních pekáren, a dodala, že poptávka po balené vodě se nezvýšila. „Já jsem si ráno kafe uvařila z toho, co bylo, ale balenou vodu si koupím,“ svěřila se seniorka Jaroslava Reslerová. V jedné z místních cukráren se nechali slyšet, že je informovala hygiena, a sami se potom dotazovali na vodovodech a kanalizacích: „Tam mi řekli, jak postupovat, a že budou hlásit tlampači, kde bude pitná voda v cisternách. Ale včera se snad ani nic nedělo.“ A skutečně, nároží ulic T. G. Masaryka a Kollárova, které bylo jedním z deseti míst, kam měly cisterny rozvážet pitnou vodu, zelo v sobotu dopoledne prázdnotou.


Deník byl již v pátek o situaci a jejím předpokládaném vývoji podrobně informován Lubomírem Fiedlerem, technologem firmy Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí, a. s. Podle něj byla situace sice nepříjemná, ale nijak závažná. Voda z náhradního zdroje je totiž pitná. Avšak kvůli možné kalnosti, jež je vážnou senzorickou vadou a může způsobit potíže při praní nebo v myčce, ji hygiena označila za užitkovou.

Závada měla být opravena již v pátek, minimálně do sobotního večera se měla voda dostávat „do normálu“. Včera byly provedeny kontrolní odběry. Podle Lubomíra Fiedlera jejich vyhodnocení potrvá až do zítra, do kdy by také měla trvat všechna ostatní opatření. Podle oznámení na webových stránkách města se však předpokládá, že opatření budou ukončena dnes v dopoledních hodinách.