Zvolí kontejner a jedou k zásahu

„Nechali jsme si vyrobit speciální povodňový kontejner, který je vybaven na odstraňování povodňových škod," říká velitel zásahové jednotky Ivan Špinler s tím, že zásahová jednotka vlastní i základní hasičský kontejner. Když jim „písknou" výjezd, bleskově zvolí vhodnou variantu, pomocí paletového vozíku kontejner vymění a vyjíždějí.

Jak hlasovat pro Černovír?Pošlete co nejvíce SMS zpráv ve tvaru DOBRACI CERNOVIR na telefonní číslo 90 011 04.
POZOR! Hlasy pro hasiče z Černovíru posílejte do pátku 29. ledna 2016 do 15 hodin.
Každý, kdo pošle SMS zprávu, má šanci získat pivo na měsíc zdarma.
Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený.

Všechny své stroje mají uskladněny v místní hasičské zbrojnici, která má též zajímavou historii. Černovír byl totiž původně osídlený Němci, český hasičský sbor byl založen až v roce 1945. Vloni tedy sbor oslavil úctyhodné sedmdesátiny a během své éry nasbíral neméně oceněníhodnou sbírku pohárů.

Ty jsou vystaveny v předsíňce klubovny a podle slov starostky sboru Zuzany Mačátové jich ještě tři sta není. „Ale nechybí tomu málo," říká. Trofeje jsou seřazeny podle barev. „A ani to nebyla žena. Máme jednatele Ludvíka Špinlera, který musí mít vše v pořádku," dodává starostka sboru se smíchem.

Mladí hasiči potěší výkony i básničkou

Místní hasičské naděje dělají sboru radost. A to nejen svými úspěchy. „Překvapují nás každý rok na výroční valné hromadě, kde mají svůj program," uvádí Zuzana Mačátová. „Přijeli k nám hasiči, kdo si s nimi zacvičí, celý den a celou noc jezdí k ohni na pomoc," zní sborově klubovnou začátek básničky, kterou si pro soutěž Dobráci roku černovírští mladí hasiči připravili.

Sbor pro ně naopak každý rok připravuje dnes již tradiční Memoriál Zdeňka Veselého, letos už dvacátý v pořadí. „Je to závod požárnické všestrannosti konaný na podzim. V loňském roce jsme tu měli osmaosmdesát hlídek mladých hasičů, což je zhruba 450 dětí," přibližuje vedoucí mládeže Pavlína Hynková. Mezi mladými hasiči mají místní i úspěšné závodníky, kteří soutěží jako jednotlivci. „Já jsem v kraji skončila druhá a o pár setinek mi utekla republika," říká například Marta Pirklová.

Do soutěže vyšlou až pět týmů

Pro dospělé pak Černovírští začali ještě o čtyři roky dříve pořádat prestižní závod O černého výra. Jedním z těch, kteří ale neoblékají trikot závodníka, ale řadí se do zástupu organizátorů, je časoměřič Miroslav Franc. „Je to dost speciální funkce, můžu říct, že mě půl republiky miluje a půl republiky nenávidí," přiznává s nadsázkou. Chybět nebude ani u letošního pětadvacátého ročníku místního vyhlášeného závodu. „Sjíždí se sem většinou družstva z okresu, byly doby, kdy jsme byli zařazeni i v celostátním kalendáři, dnes je jednou ze soutěží Velké ceny okresu Ústí nad Orlicí. Tedy zhruba třicet až pětatřicet družstev," popisuje Miroslav Franc.

Černovírští nejsou, co se závodů týče, žádní troškaři. Na závody jsou schopni vyslat až pět týmů dospělých. „Je to tak, to se týká okrskové soutěže, která se koná jednou do roka. Tam jsou většinou dvě družstva žen a tři týmy mužů. Klobouk dolů před našimi chlapy, když i v šedesáti letech vyběhnout v přilbách a s hadicemi a jdou závodit," neskrývá obdiv starostka sboru.

S Poláky jsou jedna velká rodina

Nejen o závodech je ale činnost sboru. Za loňský rok dobráci vyjížděli ke dvaadvaceti případům, z toho bylo devět požárů. Jak už bylo naznačeno v úvodu, místní mají zkušenosti s povodněmi. „První veliká povodeň, kterou jsme tady zažili, byla v roce 1997. Prakticky čtyři dny jsme byli ve vodě," vzpomíná Ivan Špinler. Právě u této povodně nasbírali „dobráci" zkušenosti a poté zasahovali i v roce 2002 v jižních Čechách. „Tam jsme navázali družbu s našimi kamarády z Hluboké nad Vltavou a Závišic," doplňuje. Kromě českých přátel mají ale známosti i v Polsku – už patnáct let trvá jejich družba s dobrovolnými hasiči Starý Waliszów. „Je to za kopcem, asi šedesát kilometrů a v podstatě jsme jedna velká rodina," závěrem uvádí starostka černovírských dobrovolných hasičů Zuzana Mačátová.

Pravidla soutěže Dobráci roku Dobráci roku je projekt Českého rozhlasu (ČRo) Pardubice ve spolupráci s východočeskými regionálními Deníky.
Potrvá do začátku června 2016, kdy vše vyvrcholí velkým finále a jeho vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Pardubice spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve východních Čechách.
V pátek po 15. hodině si v regionech na vlnách ČRo Pardubice (Pardubice a Chrudim na 104,7 FM, Ústí nad Orlicí 98,6 FM a Svitavy 102,4 FM) poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
V sobotu najdete článek ve svém regionálním Deníku v Pardubickém kraji a rozhlasovou reprízu naladíte v neděli po 15. hodině.
Pro daný sbor můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny, a to po celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15 hodin a začne následné hlasování pro další sbor.
Hlasovat lze prostřednictvím SMS na telefonní číslo 90 011 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS zprávy jsou 4 koruny.
Podrobnosti hledejte na webu: www.dobraciroku.cz.