Jsou to více než dva měsíce, kdy se s velkou pompou otevřela nová budova orlickoústecké nemocnice. Z ní si však do dnešního dne nikdo nezavolá a neodešle ani textovku. „V budově, která funguje jako vstupní a obsluhuje celou východní část kraje, nefunguje mobilní pokrytí. To se mi zdá trochu moc,“ komentoval muž blízký nemocničnímu personálu, který si však nepřál být jmenován.

Nemocnice, kraj i zhotovitel absenci mobilního signálu přiznávají. „Až praxe ukázala, že pokrytí budovy signálem některých mobilních operátorů je z důvodu konstrukce stavby potřeba rozšířit,“ uvedl vedoucí odboru IT Nemocnic Pardubického kraje Martin Maršík.

Společnost VCES, která byla generálním dodavatelem celé novostavby, zodpovědnost odmítá. „Problém je v tom, že celá budova je nadstandardně uzemněná. My jsme ale vycházeli ze zadaného projektu a požadavků investora,“ vysvětlil ředitel úseku lidských zdrojů společnosti VCES Vladimír Ujec. Podle něj lze problém se signálem uvnitř budovy přirovnat k principu Faradayovy klece.

Dlouho očekávaná stavba - urgentní příjem v Ústí nad Orlicí byl slavnostně otevřen.
Urgent v Ústí: Podívejte se do klíčové stavby krajského zdravotnictví

„Je to jako kovová krychle, do které se zkrátka nedostane žádný elektromagnetický signál,“ přiblížila celý princip Charlota Dědková z tiskového oddělení společnosti Vodafone. Podle Dědkové je takový stav skutečně závažný.

Pokud si někdo chce zatelefonovat v horních patrech, musí být v blízkosti oken. To se však vždy nemusí vyplatit. V sobotu 25. června totiž právě pod jedním z oken došlo k nešťastné události, během které na jednu ze zdravotních sester spadlo okno a zranilo ji.

„Pokud se v projektu zapomene na vodu, teplo, elektrickou energii nebo internet, jedná se o velký problém. A se signálem je to dost podobné,“ dodala Dědková.

Problém přiznává také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Celou situací jsem se zabýval od začátku, protože jsem vnímal podněty přímo od zaměstnanců nemocnice,“ ujistil Netolický, podle kterého nemocnice dočasně aktivovala náhradní řešení v podobě volání přes systém VoWiFi, který nevyžaduje mobilní signál.

Zdroj: Karolína Velšová

„Paralelně s tím jsme zahájili intenzivní jednání s poskytovatelem mobilních služeb a správcem infrastruktury,“ zmínil Netolický. Nyní se prý zpracovává návrh technického řešení i samotná realizace. „Chápu, že v tuto chvíli je snížen komfort, který je potřeba jak pro zaměstnance, tak pro pacienty i jejich rodinné příslušníky. Pro mne je proto budova prozatím nekompletní,“ dodal Netolický.

Další mobilní operátor, společnost O2, jednání s Pardubickým krajem potvrdil. „Problém s mobilním signálem v budově centrálního urgentu v Ústí nad Orlicí intenzivně řešíme. Vzhledem k situaci, která si žádá rychlé řešení, navštíví v těchto dnech areál nemocnice technik, který v rámci místního šetření vyhodnotí možnosti a navrhne dočasné řešení," uvedla tisková mluvčí O2 Veronika Zachariášová.

Stavba centrálního urgentního příjmu v Ústí nad Orlicí míří do finiše...
Omezí urgent v Ústí místní občany? Po soudním sporu chce kraj důkazy o imisích

Podle ní se s největší pravděpodobností bude jednat o mobilní buňku, která dočasně zlepší dostupnost signálu. O2 prý navíc spolupracuje se společností CETIN na projektu trvalého řešení. "To by mohlo výrazně posílit dostupnost signálu v rámci celého areálu Orlickoústecké nemocnice," dodala Zachariášová.

Než se však situace vyřeší, pacienti ani zdravotníci si z budovy urgentu spolehlivě nezavolají. „Jsou místa, kde v budově není vůbec žádný signál, jako například suterén. Pokud si někdo chce zatelefonovat v horních patrech, musí být v blízkosti oken,“ zmínil Ujec.

Stavba za téměř 500 milionů korun se už brzy otevře prvním pacientům.
Nejdražší krajská investice jde do finále. Urgent v Ústí se otevře pacientům

To se však vždy nemusí vyplatit. V sobotu 25. června totiž právě pod jedním z oken došlo k nešťastné události, během které na jednu ze zdravotních sester spadlo okno a zranilo ji.

Budova urgentního příjmu slouží pacientům ze spádové oblasti Orlickoústecka, Litomyšlska a Svitavska. V prvním nadzemní podlaží jsou vyšetřovny nebo zákrokový sál, ale především nízkoprahový a vysokoprahový příjem. Druhý jmenovaný je využíván pro pacienty, které do nemocnice dopraví zdravotnická záchranná služba. V dalších dvou podlažích jsou lůžkové části ARO a JIP.

„Vzhledem k tomu, že se událost týkala novostavby, uplatnila nemocnice ihned reklamaci a bezprostředně se obrátila na generálního dodavatele s výzvou k nápravě,“ uvedla k incidentu mluvčí Nemocnic Pardubického kraje Kateřina Semrádová. Jak vážné bylo poranění zdravotnice, Semrádová odmítla komentovat.

V tomto případě společnost VCES přijala veškerou zodpovědnost a nyní řeší reklamaci. „V průběhu víkendu, kdy došlo k incidentu, proběhla za účasti zaměstnanců nemocnice a ve spolupráci s montážní firmou preventivní kontrola všech oken. Případné nedostatky, které ale nebránily jejich řádnému užívání, byly na místě odstraněny,“ vysvětlil Ujec.

Co bylo příčinou nehody, prý zatím není jasné. „V nejbližších dnech bychom měli obdržet vyjádření výrobce oken k příčinám nehody, bez kterého není možné šetření uzavřít,“ dodal Ujec.