Předchozí
1 z 5
Další

Daniel Brýdl, starosta Litomyšle:

Starosta Litomyšle Daniel Brýdl.Starosta Litomyšle Daniel Brýdl.Zdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

"Tématu masopustu jsme se dosud nijak nevěnovali. Od ředitele muzea vím, že masopusty bývaly tradicí spíše ve vesnicích než ve městě. V Litomyšli jsme před lety uspořádali masopustní veselici na zámku s Vortováky."

Stanislav Řezníček, starosta Rtyně v Podkrkonoší:

Starosta Rtyně v Podkrkonoší Stanislav Řezníček.Starosta Rtyně v Podkrkonoší Stanislav Řezníček.Zdroj: Deník/VLP Externista

"U nás ve Rtyni v Podkrkonoší masopust nemá tradici, proto se žádná akce s ním spojená nekoná. Masopust ve Rtyni se uskutečnil dvakrát, a to v letech 2014 a 2015 na náměstí, byly to takové počátky této akce. Akci tehdy pořádalo občanské sdružení Divadlo Rtyně. Tento spolek již zanikl."

Miloš Buroň, starosta Blešna na Královéhradecku:

Miloš Buroň, starosta Blešna na KrálovéhradeckuMiloš Buroň, starosta Blešna na KrálovéhradeckuZdroj: Deník/Jiří Fremuth

"Masopust v Blešnu nemáme. O jeho obnovení teď příliš neuvažujeme. Snažíme se dělat řadu akcí, nedávno jsme měli zelfest, tedy soutěž o nejlepší kysané zelí a zelňačku, přišlo docela hodně lidí, děláme přednášky, měli jsme s myslivci vycházku do přírody, ale lidé na akce moc nechodí. Nevím, jestli to je blízkostí Hradce Králové. Měli jsme i přednášku řezbáře z divadla Drak, ale přišlo jen 12 lidí."

Marcel Samek, starosta Hroubovic na Chrudimsku:

Marcel Samek, starosta HroubovicMarcel Samek, starosta HroubovicZdroj: archiv Marcela Samka

"Masopustní obchůzky v naší obci nemáme. Hroubovice byly vždy v minulosti převážně sídlem dělníků, kteří za prací docházeli dojížděli do okolních obcí a působí to, jako by se domů se chodili prakticky jen vyspat. Podle pamětníků se zde zhruba před 40 lety zrodil pokus o uspořádání masopustní obchůzky, ale tato tradice se pravděpodobně neujala. Tradice jako takové u nás moc nedržíme, snad kromě posvícení a také zahájením adventu."

Miroslav Nosek, starosta Miletína na Jičínsku:

Miroslav Nosek, starosta MiletínaMiroslav Nosek, starosta MiletínaZdroj: archiv Deníku

"V Miletíně zatím bohužel masopust nemáme. Ani se zatím neobjevují tendence masopust uspořádat. Nyní se budeme soustředit na uspořádání oslav 900 let Miletína v příštím roce."