„Betlémy a další řezbářské práce z Králicka se produkovaly do celého rakousko-uherského mocnářství i do dalších zemí," řekl ředitel Městského muzea Králíky Michal Kos.

Tradice řezbářství pochází zhruba ze 16. století, počet řemeslníků postupně rostl na přelomu 17. a 18. století s dokončením kláštera Matky Boží na Hedeči, kam mířilo hodně poutníků. Nejvíc se lidé věnovali řezbařině v 19. století, kdy historické prameny zaznamenaly v regionu stovky řezbářů.
„V podhůří bylo řezbářství hlavně v zimě doplňkovou obživou, kdy námezdní dělníci nebo drobní zemědělci neměli práci na poli. Řemeslu se ale také věnovaly rodiny celoročně, jejich betlémy jsou propracovanější, nejsou uniformní," uvedl ředitel muzea.

Muzeum představuje ve stálé expozici deset betlémů, dalších 15 výjevů narození Krista si zapůjčilo, z jedné třetiny z Německa, ze dvou třetin z Česka. Na výstavě bude k vidění betlém pod skleněným poklopem, takzvaným šturcem, nebo policový betlém, kdy jednotlivé vrstvy výjevu jsou nad sebou na policích. Častějšími jsou betlémy skříňové, které se daly postavit na stůl nebo zavěsit.

„V čele betlému se u nás objevuje mariánský obraz, který je replikou obrazu v poutním kostele Matky Boží," podotkl Michal Kos.

Betlémy jsou zpravidla barevné. Někteří řezbáři často podléhali rutině a nechtěli své figurky příliš inovovat, často se inspirovali mezi sebou a kopírovali se. Na kvalitu i větší kreativitu dohlížela řezbářská škola, která v Králíkách vznikla v 19. století. 
„Ne všichni řezbáři ale její návrhy respektovali," dodal Michal Kos.

Vystaven je i tradiční králický betlém s netradiční vertikální kompozicí a schovaný pod tzv. šturcem, tedy skleněným poklopem. Muzeum jej má zapůjčený od německé sběratelky králických betlémů, původem z Králík, paní Johanny Umlaufové.

Vystaven bude i tradiční králický betlém s netradiční vertikální kompozicí a schovaný pod tzv. šturcem, tedy skleněným poklopem. Muzeum jej má zapůjčený od německé sběratelky králických betlémů, původem z Králík, paní Johanny Umlaufové. Foto: archiv muzea Králíky