SOUDNÍ PROCES

Smyslem celé tradice je svalit vinu za hříchy obyvatel na hlavu berana, který je poté odsouzen a sťat. Na hlavu černého beránka, jehož majitelem je jeden z místních, bylo tentokrát svaleno třiadvacet hříchů. Mezi nimi například postavení protihlukové zdi u trati, která „Kunčickým brání nejen slyšet, jak si Orličtí mlaskají, ale i vidět do plných talířů". Obhájce pak berana obhajoval třeba i za příliš úzký most směrem z Orlice, nedodržení tradic či nedostatek sněhu. „

Odsouzen," zaznělo po přečtení všech třiadvaceti hříchů a poradě soudního tribunálu, ve kterém zazněla třeba i zmínka o skopovém na medu. Na poslední chvíli beranovu hlavu od sekery kata uchránil příjezd vrchnosti v podobě starosty Petra Fialy s osvobozující milostí, která zvířeti darovala život. „Doufám, že to celé líčení soudu vydáte knižně, protože to stojí za to. Dlouho jsem se tak nepobavil," konstatoval poté senátor Petr Šilar, který sem přijel s místními oslavit výhru ve volbách.

Jak organizátoři odhadli, posvícení se zúčastnila zhruba tisícovka lidí. „Hodnotíme to výborně, všechno šlapalo, jak mělo, a za velkou účast lidí jsme rádi," podotkl za organizátory Tomáš Stejskal. Po skončení soudního líčení mohla začít zábava, někteří se seskupili kolem hrnčířského kruhu Marka Zamazala a nejen děti, ale i dospělé zaujaly ukázky drezury koní a exhibice koňského kaskadéra. „V příštím roce se opět vrátíme k honění kohouta a kdy bude další stínání berana? Těžko říct, možná za pět, deset let… Záleží, kdo se toho chopí," usmíval se Tomáš Stejskal.