Místní letiště o víkendu hostilo Mistrovství České republiky termických větroňů. Zúčastnilo se ho šestatřicet modelářů. Pro některé bylo mistrovství přípravnou soutěží na blížící se Mistrovství světa termických větroňů v kategorii F3J v Turecku.

Junior mezi muži

Soutěž, která na první pohled vypadá jako příjemná zábava, při níž se vypouštějí do vzduchu pestrobarevné modely větroňů, ve skutečnosti tak jednoduchá není.

Pravidla nám přiblížil hlavní rozhodčí soutěže Ladislav Pirkl: „Hodnotí se délka letu a přesnost přistání. Modely se startují na stopadesátimetrovou šňůru, celkový pracovní čas je deset minut, kdy modeláři musejí nalétat sedm letových minut. Mohou odstartovat kolikrát chtějí, ale vše je na úkor získání maxima. V sedmé minutě přistávají přesně na bod o průměru jeden metr, každý metr od bodu je odstupňovaný po 5 bodech, každá vteřina nalétaná po sedmé minutě se jim odečítá do mínusu.“

Mistrem republiky se stal Luboš Pospíšil z Letecko-modelářského klubu Česká Třebová, druhé místo obsadil Karel Kotouč z Týnce nad Sázavou a třetí Českotřebovák Tomáš Kadlec. Teprve čtrnáctiletý modelář svým třetím místem mezi muži dokázal, že jeho místo mezi reprezentanty na mistrovství světa v Turecku je oprávněné.

Létání se věnuje třetím rokem, za tu dobu už stihnul s družstvem juniorů vyhrát mistrovství Evropy. A co je podle něj na létání s modelem řízeným rádiem nejtěžší? „Nejdřív se musí najít stoupavý proud, termika, a pak je obtížné na sekundu přistát na bod,“ uvedl Tomáš. Fotografie najdete na www.