Bar s hernou s nočním provozem má být otevřen přímo v centru sídliště v ústeckých Hylvátech. Vzniká na místě bývalé prodejny potravin. Obyvatelům sídliště, z nichž někteří mají mít tento podnik přímo pod okny, se záměr nelíbí.

Mají obavy

V petici, která byla adresována radnici, vyjadřují její iniciátoři mj. obavy z rušení nočního klidu, ze zvyšování kriminality a z ohrožování dětí a mládeže (herna stojí nadohled základní školy). Poukazují také na skutečnost, že podobných barů s hernami v Ústí v poslední době přibývá, což by podle jejich názoru nemělo být lhostejné vedení města.

Iniciátoři petice občanů Hylvát spojují provozování barů s hernami se zvyšující se kriminalitou a poukazují přitom na nedávnou sérii loupežných přepadení, k nimž v Ústí nad Orlicí došlo. Zatím není důvod K postoji města k petici se vyjádřil na pondělní tiskové konferenci radnice ústecký starosta Richard Pešek. „Jako radnice jsme dali za úkol odborům, kterých se zmíněná věc týká, aby našly důvody, pro které by se provozování tohoto baru s hernou dalo zakázat. A ty se nenašly. My prostě musíme provoz povolit. Přišli jsme pouze na to, že tam můžeme případně zvýšit dohled městské policie,“ uvedl starosta.

Jak dodal, město navíc nemá signály o tom, že by se v souvislosti s provozováním „nonstopů“ a heren dělo ve vztahu ke kriminalitě něco mimořádného. O nějakém omezování či regulaci provozu zatím podle Peškových slov město neuvažuje. „V životě jsem kasina nenavštěvoval a nejsem žádný jejich fanda. Je to ale soukromé podnikání a příště bychom mohli začít třeba s trafikami. Ovšem ve chvíli, kdy zjistíme, že ohnisko nějaké kriminální činnosti je v některém z kasin, bude to pro nás vážná věc pro zamyšlení,“ uzavřel.

 

 

 

Nová herna přímo pod okny sídliště?

Tak se nám v těchto dnech přímo pod okny panelových domů sídliště Hylváty Ústí nad Orlicí II, nedaleko základní školy, přeměňuje prodejna potravin na další hernu–bar s nočním provozem. V této části města, v Hylvátech, se nachází již čtyři restaurační zařízení a jedna herna Dělnický dům s nočním provozem.

I přes nesouhlasnou petici občanů Hylvát proti otevření další herny, i přes otevřený dopis ředitele Základní školy Třebovská se další herna–bar připravuje na své otevření. Výsledkem petice bylo pouze konstatování radnice, že město Ústí nad Orlicí nemůže v rámci výkonu své samostatné působnosti do změny užívání objektu zasahovat. Navíc byli iniciátoři petice informováni, že vzdálenost základní školy je větší než sto metrů a hygiena či povolená hladina zvuku nejsou porušovány. Kde je potom ochrana bezpečnosti občanů? Místní lidé si i přes tuto skutečnost uvědomují, že alespoň ochrana občanů, bezpečnost občanů a snižování kriminality by měly být prioritou pro zastupitele města Ústí nad Orlicí. Nedávno byla v dolní části města otevřena herna „U Václava“ a v nejbližší době zahájí provoz naše nová herna „Pod jasanem“, těsně pod balkony panelového domu. Tato skutečnost se neslučuje nejen se zhoršeným životním prostředím, ale také s ochranou našich dětí a mládeže, které budou denně procházet okolo baru do školy. Hylváty jsou okrajovou částí města, ale žijí zde lidé, občané, je zde pěkné sídliště, které se musí smířit s uzavřením prodejny potravin, ale ne s další hernou–barem. Závažné zkušenosti se stoupající kriminalitou (viz nedávné přepadávání občanů v Ústí nad Orlicí) se rozhodně neslučují s provozem heren!

Vydají zastupitelé města vyhlášku na omezení počtu, nebo alespoň zkrácení provozu heren??? Občané dalších měst, ozvěte se, jak je tento problém řešen u vás doma?

Obyvatelé sídliště Hylváty,Ústí n. O.

Jména iniciátorů petice jsou v redakci.