Na stole přitom byla ještě druhá varianta, počítající s omezením provozní doby přístrojů.

V klidu, bez emocí

Její zastánkyní byla také starostka Jana Ponocná, kterou ale nakonec kolegové přehlasovali. „Neznamená to však, že bych měla na provozování automatů zájem. Domnívám se pouze, že bychom neměli lidi převychovávat, měli by být odpovědní sami za sebe," odůvodnila svoji volbu první žena Králík, podle níž bylo pondělní jednání věcné. „Kupodivu nepřišel nikdo z provozovatelů heren, přestože byl bod zveřejněn," uvedla dále s tím, že  tématu omezení hazardu se rada města věnovala už od začátku roku a připravovala návrh znění.

Již žádné nové

Vyhláška, jež začne ve městě platit od začátku září, ovšem ještě neznamená definitivní konec výherních automatů. Ty, jež mají povolení od ministerstva financí, mohou v Králíkách fungovat až do konce roku 2014.
„Neznamená to tedy, že by u nás od 1. září nic nebylo. Ale nemohou se již instalovat žádné nové automaty," vysvětluje zásadní dopad opatření Jana Ponocná.
Příjmy z výherních automatů představují pro městské rozpočty nezanedbatelnou částku, výjimkou z tohoto pravidla nejsou ani Králíky. „V roce 2006 činily příjmy z automatů asi 1,7 milionu korun, poté postupně klesaly, nějaké automaty ubyly. Loni jsme měli 800 tisíc, po novele zákona by se částka měla zvýšit," vypočítává Jana Ponocná a o výhledu na letošek hovoří takto: „Zatím plnění vypadá tak, že jsme za první pololetí dostali 505 tisíc, částku na konci roku bych odhadovala přibližně na 1,2 milionu. O kolik přijdeme, zjistíme podle toho, jak budou automatům končit povolení. Předpokládám, že se výnos do roku 2014 bude stále snižovat."
Vyhláška není podle starostky motivována bojem s kriminalitou. S ní přítomnost heren ve městě prý nesouvisí.

JAN POKORNÝ