„Dobrý den, chtěla bych si objednat radiobus ze zastávky Lhotka k dopravnímu terminálu. Podle vašeho jízdního řádu mi vyhovuje čas 18.50. Díky.“ Takhle nějak by už příští rok mohli cestovat po městě Českotřebováci. Společnost Audisbus ve městě pravděpodobně začne poskytovat službu radiobus, a to už po otevření multifunkčního dopravního terminálu.

V časech, které nepokrývá jízdní řád společnosti ČSAD, jíž Audisbus nechce konkurovat, si bude možné telefonicky objednat přepravu minibusy. V případě České Třebové by mělo jít o dvě vozidla značky Mercedes s kapacitou 22 cestujících.
Auta budou mít přesně stanovenou trasu i jízdní řád. Pokud si službu z některé zastávky prostřednictvím dispečinku do dvaceti minut před plánovaným odjezdem nikdo neobjedná – volání bude zdarma - vozidlo tam zajíždět nebude.

Vozidla zajistí i „sociální“ dopravu

Službu by mohli přivítat především obyvatelé „odříznutých“ vesnických částí města, kteří by se díky ní dostali nejen na nákupy, ale i za kulturou. Mercedesy by mohly fungovat i jako školní autobusy pro přepravu školáků například do Rybníka. Přepravou dětí možnosti minibusů nekončí, počítá se s využitím také pro seniory.

Vozidla jsou navíc uzpůsobena i pro přepravu imobilních občanů, proto by se jimi mohli do stacionáře vozit jeho klienti. Ten, stejně tak České dráhy nebo velké místní firmy by se mohly stát partnerem projektu a využívat ho pro dopravu svých zaměstnanců. Do budoucna by navíc spoje mohly být nejen místní, ale i regionální. „Chtěli bychom, aby to do budoucna byla regionální doprava pro Litomyšl, Svitavy, Lanš〜kroun, Ústí nad Orlicí,“ uvedl starosta České Třebové Jaroslav Zedník. Vážný zájem zatím projevily Svitavy a Lanškroun. Audisbus už provozuje spoje například v Rychnově nad Kněžnou. Jízdné se tam skládá z ceny platné ve spojích MHD v Rychnově nad Kněžnou a čtyřkorunového příplatku.