“Dlouhodobě špatná ranní dopravní obslužnost, na kterou musí v ranních hodinách dohlížet i městská policie, nás vedla k tomu, abychom se do projektu zapojili,” uvedl ředitel Základní školy Bratří Čapků v Ústí nad Orlicí Martin Falta.  

I když se prý situace stavebními úpravami v tomto školním roce velice zlepšila, stejně dle jeho názoru je vhodnější, pokud žáci dochází do školy pěšky, na kole, na koloběžce nebo veřejnou dopravou. 

“Když ne celou cestu, tak alespoň po vysazení rodiči v blízkých ulicích při škole a zlepšují obslužnost a situaci v ulici před školou,” dodal Falta.

Volby, ilustrační foto
Starosta Ústí obhájil. Oušťáci znovu ovládnou radnici, ANO na druhém místě

Organizace Pěšky městem, která výzvu Pěšky do školy zastřešuje, na letošek připravila šestou edici a eviduje rekordní počet přihlášených škol a týmů. Do akce, která běžela minulý týden, se zapojila také celá řada škol v Pardubickém kraji. Mezi nimi také Speciální základní škola a praktická škola Vysoké Mýto. 

Ve škole v Ústí nad Orlicí si činnost žáci doplňovali a vzájemně kontrolovali sami ve svých třídách. Aktivitu si denně zapisovali na připravené tištěné projektové archy.

“Rodiče se svými dětmi absolvují cestu do školy, mají šanci strávit spolu více času, povídat si během cesty, všímat si a řešit dopravní situace,” řekla o akci koordinátorka dopravní výchovy v ZŠ Vysoké Mýto Karolína Osinková.

V tamní škole již několik let organizují i vlastní projekt Den bez aut. Během tohoto projektu si žáci osvojují základní pravidla bezpečnosti silničního provozu. 

BannerBannerZdroj: archiv

“Proto nás projekt Pěšky do školy, nadchl. Nejen, že podpoří náš vlastní projekt, ale má i další výhody například zapojí i rodiče,” myslí si Osiková.  

Ve škole v Ústí nad Orlicí si činnost žáci doplňují a vzájemně kontrolují sami ve svých třídách. Aktivitu si denně zapisují na připravené tištěné projektové archy. 

Práce na silnici z Hrádku do Ústí nad Orlicí se konečně rozběhly.
Stavbaři se vrátili na úsek z Ústí na Hrádek, hotovo ale bude až příští rok

Na dalším ročníku se mohou těšit na odměnu pro každého v podobě ranní snídaně formou ranního rautu pro všechny před školou.

“Vše je založeno na důvěře, rodiče i sami žáci popravdě odpovídají, jak se do školy dopravili. Jsme potěšeni, že tento projekt mnoho našich žáků motivoval k získání co nejvyššího počtu nachozených bodů,” usmívala se Karolína Osinková.

Obě zmíněné školy v kraji se do akce zapojily poprvé a bedlivě monitorovaly dopravní situaci kolem školy během minulého týdne, což zajišťovali sami žáci, dobrovolníci a rodiče.