„Zájem o účast právě na této akci TECHNOhrátek byl opravdu vysoký. Zúčastnil se rekordní počet osmi základních škol z celého kraje. Hostitelé jim připravili takové seznámení s vyučovanými technickými obory, že se školáci nenudili ani jedinou minutu. Zvednutý les rukou potvrzoval, že mnozí z nich i na základě této akce uvažují o výběru některého z prezentovaných oborů," uvedla Eva Hromádková, manažerka projektu TECHNOhrátky. Že nabízené obory nejsou jen pro chlapce, potvrdily studentky oboru grafika ve strojírenství Šárka a Denisa: „Uplatnění můžeme najít buď ve strojírenské firmě, nebo jako grafičky. Teď se pohybujeme sice po dílně, ale budeme pracovat s počítačovými programy, navrhovat ve 3D, třeba šrouby, ale i další věci. Když nám něco nejde, kluci pomůžou."
Žáky tradičně přišli pozdravit starosta Vysokého Mýta Miloslav Soušek, předseda představenstva krajské Hospodářské komory Miloš Huryta a ředitel krajského Úřadu práce Petr Klimpl. Žákům doporučili výběr vysokomýtské školy, neboť právě strojírenské a automobilové obory jsou průmyslovou páteří tohoto regionu a nabízejí největší uplatnění na trhu práce. „Důležité je, abyste si vybírali své povolání ne podle momentální popularity některých profesí, ale s ohledem na perspektivu z hlediska vzdálenější budoucnosti," vzkázal žákům Petr Klimpl.
Program TECHNOhrátek nabídl školákům podrobné seznámení s šesti zajímavými profesemi. Učitelé odborného výcviku a žáci ISŠT Vysoké Mýto je na jednotlivých stanovištích zasvětili do tajů oborů autolakýrník, automechanik, čalouník, karosář, nástrojař a strojní mechanik. V průběhu dne plnili také nejrůznější manuální úkoly. Vyzkoušeli si například výměnu pneumatik na čas, nástřik podle šablony, demontáž a montáž šroubového spojení a další činnosti.
„Doufám, že program žáky zaujal a inspiroval k tomu, aby si zvolili některý z představovaných oborů a podali si přihlášku právě na naši školu. Předali jsme jim maximum informací nejen o jednotlivých profesích, ale i o možnostech dalšího uplatnění," řekl Luděk Roleček, ředitel ISŠT Vysoké Mýto.
Ve výběru budoucího zaměstnání tentokrát žákům pomohli také zástupci dvou významných regionálních zaměstnavatelů, kteří jim přiblížili zázemí svých firem – Iveco Czech Republic a Junker.
V manuálních soutěžích zvítězili žáci ZŠ Pardubice-Svítkov, ve vědomostní žáci ZŠ Chrudim, Školní náměstí. Na vítěze čekaly tradičně ovocné dorty. Další TECHNOhrátky se uskuteční ve středu 7. května ve Střední odborné škole a Středním odborném učilišti obchodu a služeb Chrudim.

ANKETA: Máte už představu, který obor si vyberete po základní škole?
Vlastimil Němec
14 let, ZŠ Radiměř
„Ještě nevím. Baví mě hudba, hraju na kytaru, takže by mě lákala konzervatoř. Anebo přírodní vědy, jako jsou chemie, fyzika. Ale i tady se mi líbí, ale nejsem moc zručný."
Michal Kašpar
13 let, ZŠ Dašice
„To ještě nevím. Možná bych mohl jít na automechanika, oslovilo mě to tady. Auta mě zajímají."
Tereza Petránková
15 let, ZŠ H. Jelení
„Techniku si asi nevyberu, chtěla bych jít do Hradce na hotelovku, obor cestovní ruch."

(tz, miš)