Mezi hlavní popis jejich práce patří dohled nad veřejným pořádkem, řešení sociálních problémů a konfliktů v občanském soužití a dohled nad bezpečností dětí. Zlepšení je očividné, chválí si je jak policie, tak i radnice. „Zlepšení školní docházky a pořádek na sídlišti, to jsou dvě zásadní věci, které se podařily," potvrdila zlepšení místostarostka České Třebové Jaromíra Žáčková.

V letošním roce původní pracovníky, kteří si našli jiné zaměstnání, nahradily dvě nové asistentky.

Musí zvládat emoce a mít autoritu

Práce to není lehká a obě ženy pro ni musely mít předpoklady a zároveň musely splňovat podmínky Úřadu práce. Obě by měly mít trvalý pobyt na sídlišti Borek a to minimálně po dobu jednoho roku. Zvládat emoce, konfliktní situace, mít určité slovo a přirozenou autoritu. To vše dle ohlasů nové asistentky prevence kriminality splňují a daří se jim.

„Dáváme jim čas na rozkoukání se. Spolupráce je doposud dobrá. Uvidíme, jak se bude dařit v budoucnu," řekl starosta České Třebové Jaroslav Zedník.

Velmi dobré zkušenosti s asistenty prevence kriminality mají i okolní města, mezi které patří například Ústí nad Orlicí a Vysoké Mýto.