Napínavou partii pokeru připomíná přetahovaná o rozsáhlý areál bývalé textilní firmy v centru města. V prvním kole veřejného výběrového řízení, jež se konalo v pátek, se nepřihlásil jediný zájemce. Všem adeptům, mezi nimiž figuruje také město Ústí nad Orlicí, se zdála částka příliš vysoká a „karty“ si ponechali v rukou. Za kulisami je ovšem nadále živo.

Slevit ze šedesáti milionů nehodlají


Na poslední schůzi věřitelského výboru se žádná nabídka, jež by splňovala základní cenu šedesáti milionů korun, neobjevila. Potvrdila se tak slova ústeckého starosty Richarda Peška, který už po pondělním zastupitelstvu označil požadovanou sumu za neúměrně vysokou.

Jak ale ve středu informovala insolvenční správkyně Perly, svitavská advokátka Eva Mlčochová, věřitelé zatím ze svých požadavků slevit nechtějí, přestože na jejich první požadavek nikdo neslyšel. „Výběrové řízení bylo podle nich přes vánoční svátky uspěchané,“ sdělila včera Deníku. Nastínila rovněž další možný scénář, ve kterém, což je nejpodstatnější pro město i ostatní zájemce, figuruje dražba. „Věřitelé ji schválili, proběhne v každém případě, pokud do té doby nepůjde cena dolů,“ potvrdila rozhodnutí výboru, ale také možnost dalšího pohybu cen, insolvenční správkyně.

ZDE naleznete související

Eva Mlčochová rovněž připustila, že město ani po prvním kole, jež nového majitele areálu neurčilo, nezahálí. Nabídku, kterou vzkázalo věřitelskému výboru, nicméně označila za příliš přímočarou. „Nabízená částka je pro věřitele neakceptovatelná, snížit cenu téměř na polovinu a navíc prodej napřímo. Tímto krokem to nejde,“ okomentovala počínání ústeckého vedení ve středu dopoledne.

Druhá strana hodnotí dosavadní dění jako regulérní obchodní jednání. Vedoucí majetkoprávního odboru ústecké radnice Přemysl Šťovíček, jenž je vyjednávacím týmu usilujícím o odkoupení areálu od jeho vzniku, se dražby příliš neobává. Naopak je přesvědčen, že z nabízených možností se jedná o tu přijatelnější. „V případě účasti totiž můžeme výši finální části jako dražebník ovlivňovat. U obálky může jakýkoliv subjekt podat nabídku vrůzné výši. Proto jsem přesvědčen, že veřejná dražba není pro město horší,“ míní Přemysl Šťovíček, hned ovšem připojuje jedno „ale“, vyplývající z pozice města: „Proti privátním subjektům máme nevýhodu, poskytnuté finanční prostředky musí být schváleny, nejlépe usnesením zastupitelstva. Hledáme postupy, jak mandát pro účast města udělit tak, aby nebyly, jak se říká, karty vyloženy na stole.“ Přemysl Šťovíček rovněž nepopírá, že radnice usiluje o přímé odkoupení areálu za nižší cenu, než požadují věřitelé. „Město nabídku učinilo, snaží se podchytit veškeré možnosti. To není hra, ale obchodní jednání,“ říká ještě vedoucí majetkoprávního odboru.

JAN POKORNÝ