Vyrůstala v České Třebové, vystudovala architekturu, věnovala se umění a zamilovala se do Davida, který pracuje s nemocnými dětmi. Tyto osudové momenty v životě Hanky Soviš dovedly mladou architektu do bodu, kdy založila projekt LOLA. Prostřednictvím dobročinné činnosti chce pomáhat rodinám, kterým do života vstoupilo neurologické onemocnění.

„Vrátila jsem se po letech k malbě obrazů, které jsem pouze chtěla vystavit v restauraci a kavárně Eva v České Třebové,“ popsala svou prvotní myšlenku. Obrazů si však všiml jeden z kamarádů, který se rozhodl jeden koupit. „Ptal se mne, za kolik ho prodávám. Odpověděla jsem, že mi udělá radost, když si ho někam pověsí. Já za něho nic nechtěla,“ vysvětlila. Kamarád Tony byl na takovou odpověď připravený a rozhodl se, že peníze za obraz společně věnují potřebným. Hana pak tuto myšlenku posunula a dnes obrazy prodává. Celý výtěžek na konci tohoto roku předá dvěma rodinám, které vychovávají handicapované děti.

Valentýnka Franková

Sedmileté Valentýnce lékaři před čtyřmi lety diagnostikovali Rasmussenovu encefalitidu. Chorobu, kterou onemocní průměrně jedno dítě z milionu. „Do třech let byla zdravou holčičkou, než se objevil první epileptický záchvat z celé zoufale nekončící řady,“ vyprávějí její rodiče Zuzana a Jan. Na začátku roku 2018 proto Valentýnka musela podstoupit operaci mozku, která měla za následek motorické znehybnění celé levé poloviny těla. „Přes velké profesní i lidské úsilí lékařského týmu musela Valentýnka následně absolvovat tři reoperace,“ pokračovali rodiče.

Život se rodině Frankových změnil k nepoznání. Začali žít odlišným způsobem života, navázali jiné sociální vazby a přehodnotili žebříček dosavadních hodnot. Vypořádat se musí také s komplikovanou finanční situací. Malá Valentýnka potřebuje správně načasovanou a dlouhodobou rehabilitační péči.

Peníze z projektu LOLA by rodina použila na intenzivní fyzioterapii a elektrickou tříkolku.

Eliška Honlová

Patnáctiletá Eliška a její dvojče Anežka si právě vybírají, kam půjdou na střední školu. Elišce však život komplikuje tělesné postižení po dětské mozkové obrně, kterou způsobil brzký příchod na svět. Eliška se narodila po těžké autonehodě ve 26 týdnu těhotenství. Řidič nákladního automobilu, který do auta rodiny Honlových naboural, přehlédl stopku. Následoval akutní císařský řez, pro který se lékaři rozhodli kvůli snížené dodávce kyslíků dvojčat. „Eliška a Anežka se narodily s porodní hmotností 780 a 760 gramů a kvůli autonehodě si do života přinesly velké zdravotní komplikace a Eliška i tělesné postižení,“ vysvětlili rodiče Elišky. Díky maximální péči zdravotníků a celé rodiny se Eliščin zdravotní stav stabilizoval. Nutná je však náročná rehabilitace a rehabilitační pobyty. „Bez nich by Eliška nedokázala sedět, lézt ani stát. Její stav by se bez kvalitní rehabilitace zhoršoval. Po každém rehabilitačním pobytu se nám podaří dostat krůček dopředu a ke zlepšení jejích motorických schopností,“ dodali.

Peníze z projektu LOLA by rodina použila k financování náročné rehabilitace.

Dvěma rodinám se proto Hanka Soviš ve spolupráci se spolkem Za jeden provaz rozhodla pomoci prostřednictvím projektu LOLA. A proč takový název? "Jsou to začáteční písmena velmi důležitých aspektů, bez kterých by projekt nemohl vzniknout… Láska - Oddanost - Lidé - Aktivita," vysvětlila Hanka Soviš.

Jak pomoci?

1/ Výběr finančních prostředků je zajištěn přes transparentní účet č. 2801920340/2010, na který může kdokoliv a kdykoliv posílat libovolnou částku. 

2/ Další způsob jak přispět je zakoupením obrazu přes kontaktní formulář na internetový stránkách www.sovis-archdesign.cz či osobně v Restauraci, kavárně Eva v České Třebové, kde je velká část obrazů vystavena.

3/ Na sbírku lze přispívat i formou vložení hotovosti do pokladny.