Dva tři, ale i dvacet centimetrů sněhu zasypalo v noci na pátek celý region. Těžký sníh způsobil problémy především v dopravě. Zatímco silnice byly už ráno sjízdné, na železnici se následky kalamity odstraňovaly ještě v průběhu dopoledne. Přes den měli spoustu práce i energetici a samozřejmě hasiči.

S problémy se ráno na některých úsecích potýkali lidé cestující autobusy a vlaky do zaměstnání nebo z něj. „Na silnici jsou popadané větve, hodně stromů je nahnutých a pravděpodobně nápor sněhu neudrží a zlomí se,“ popsal ranní situaci muž, který se vracel autobusem z práce z České Třebové směrem na Řetovou.

Jeho cesta se „protáhla“ o víc než půl hodiny. „Každou chvíli mi klekne počítač a já tady na přepážce nemůžu nic dělat,“ přidala další komplikace zaměstnankyně pošty v Klášterci nad Orlicí, kde dopoledne energetici odstraňovali poruchy na elektrickém vedení. Popadané stromy do drátů měly za následek bezproudí také v Sopotnici, Újezdu u Chocně, Brandýse nad Orlicí nebo části České Třebové. Bez proudu byly desítky domácností.

Aprílovou sněhovou nadílkou byli zaskočeni řidiči, z nichž mnozí už přezuli. Silničáři do terénu vyjeli kolem druhé hodiny v noci. V nočních hodinách se zhruba na půl hodiny zastavil provoz na „pětatřicítce“, kde dopravu blokovaly kamiony.

„Napadlo do dvaceti centimetrů sněhu, k tomu se místy přidal silný vítr, který na silnicích vytvořil i třiceticentimetrovou vrstvu. Technika byla připravená. S tím, co máme k dispozici, jsme situaci zvládli. Nejvíc sypačů vyjelo na Lanškrounsku a Žambersku,“ rekapituloval vedoucí ústeckého provozu „suzky“ Luboš Marek, který podobnou nadílku v dubnu už několik let nepamatuje. Jak dodal, ve střediscích bývají jeden až dva sypače na podobnou situaci připraveny zhruba až do poloviny dubna.

Hasiči měli plné ruce práce na silnicích i na železnici. „Největší problémy byly na úseku Třebovice - Rudoltice, kde byl spadlý strom na kolejích, takže se nejezdilo od čtyř do osmi hodin, organizovala se tam náhradní autobusová doprava, teď už se jezdí po jedné koleji,“ uvedl dopoledne českotřebovský přednosta Zdeněk Kudrna. „Náhradní doprava byla zajištěna i v úseku Třebovice – Moravská Třebová. Stromy se stále odstraňují mezi Potštejnem a Liticemi, kde je také náhradní autobusová doprava.

Sníh na hlavním železničním tahu výrazně ovlivnil osobní dopravu,“ shrnul Kudrna. Dopravu naštěstí nekomplikovalo mnoho nehod. „Největším problémem jsou spadané stromy na silnicích. Tyto problémy jsou nám hlášeny z Pastvin a ze Skuhrova, ale i mezi Českou Třebovou a Přívratem, u Vysokého Mýta, mezi Voděrady a Džbánovem, u Rybníka, Dolního Houžovce, Řetové, Bradnýsa nad Orlicí a mezi Těchonínem a v Celném,“ informovala policejní mluvčí Eva Sichrová.

V Anenské Studánce strom spadl na čtyři auta. „Stalo se to dole v obci u Domova u studánky. Auta tam byla zaparkovaná, takže se to naštěstí obešlo bez zranění, ale škoda bude značná,“ doplnil starosta obce Jaroslav Paar.