První „poprázdninové“ a dost možná poslední předvolební jednání místního zastupitelstva se neneslo v odpočinkovém duchu. Po dvou letech je konečně jasno ohledně dvou velkých ústeckých otazníků: odkupu areálu Perly a výstavby fotovoltaické elektrárny.

Cenu areálu stlačili na třicet milionů


Rozsáhlý areál dnes již neexistující textilní firmy v samotném centru Ústí bude mít zřejmě nového majitele. Město, které od začátku deklarovalo zájem o odkup největšího z „perláckých“ objektů a pustilo se do riskantní licitace, se svou taktikou uspělo. Cena, která se zpočátku pohybovala vysoko nad šedesáti miliony korun, nyní spadla na pouhých třicet. „Je to obrovské dílo, které jsme dovedli s úspěchem do konce,“ pochvaluje si krátce po skončení jednání starosta Richard Pešek, který oceňuje dlouhodobou koncepční práci tříčlenného vyjednávacího týmu a také radniční kulaté stoly.

„Nesmím ovšem zapomenout, že stáhnutím na třicet milionů jsme Tepvos připravili o vrácení desetimilionového dluhu,“ je si vědom dalších okolností pondělního rozhodnutí. O úspěchu v případě Perly hovoří také oba přítomní místostarostové, Luboš Bäuchel za nezávislou kandidátku a Zdeněk Ešpandr z řad ČSSD, stejného názoru je i radní Lenka Janyšová.

„Byla to naše top akce, se kterou jsem šla do tohoto období,“ uvedla Lenka Janyšová pro Deník. Pro třicet milionů výměnou za sídlo Perly nezvedl tak předevčírem ruku jediný z přítomných. Pavel Kodytek z řad lidovců vysvětluje proč: „Budeme mít areál, ale rozhodně nemáme finance na to s ním něco udělat. Je otázka, zda tam raději nepustit soukromého investora,“ míní zastupitel.

Fotovoltaika: konec velkých plánů?

Zatímco první z velkých investic pondělím hlasovacím sítem prošla, fotovoltaická elektrárna, jež měla vyrůst na pozemcích u letiště, dostala od zastupitelů stopku. Nepomohla ani přítomnost poslance Václava Novotného (Věci veřejné), který se představitele města snažil přesvědčit o výhodnosti investice. Projekt, který v posledních týdnech přepracovávala městská společnost Tepvos do menších rozměrů, tak zřejmě zůstane pouze na papíře. „Fotovoltaice jsem fandil, ale nelíbilo se mi, jak se to dlouho táhlo. Bez jakéhokoliv projednání jsme dostali materiály na stůl až dnes. Navíc nové okolnosti, které se objevují kolem fotovoltaiky a jejího dopadu na ceny energií, vnímám jak neetické,“ odůvodňuje své zamítavé stanovisko opoziční zastupitel Jiří Holubář, jenž se svými kolegy také poukazuje na zdlouhavý postup městské společnosti Tepvos v celé záležitosti.

„Nebyl jsem pro. Jde mi o princip, jsem původem elektrikář a ještě k tomu ekonom. Cena, za kterou se vykupuje z fotovoltaických elektráren, je nehorázná. Nejen díky nim se očekává zvýšení ceny elektrické energie pro domácnosti o dvaadvacet procent, pro průmysl a živnostníky až kolem třiceti. Navíc banky nechtěly dát úvěr, jeho podmínky a tím pádem i podmínky celého projektu byly pro město horší a horší,“ říká radní Rudolf Jonák za ODS. Další mnohamilionový úvěr na výstavbu elektrárny o výkonu 1,52 megawatt naopak podpořil jeho stranický kolega, starosta Richard Pešek. S dalšími osmi zastupiteli ovšem zůstal v menšině, nedostatek času a možná rizika na pondělním hlasování převážily. „Jsem přesvědčen, že by se to stihlo. Udělali jsme pro elektrárnu strašně moc. Na druhou stranu si vážím uvážlivosti zastupitelů, byli opatrnější než já,“ komentuje starosta. Podle jeho slov je však možné, že se fotovoltaická elektrárna ještě dostane zpátky do hry.
Ruku pro solární panely zvedl také místostarosta Zdeněk Ešpandr a po hlasování neskrýval zklamání. „Jsem silně zklamán z toho, že fotovoltaika neprošla, stejně jako jsem zklamán, že proces trval dlouho. Tepvos mohl zřejmě postupovat jinak a rychleji. Už dopředu jsem hovořil o možnosti dělat menší projekt, ze kterého by měli občané příjmy. Propásla se šance získat do města peníze,“ podotkl.

Závěr doslova na ostří nože

Poslední bod jednání ústeckého zastupitelstva přinesl do zasedací místnosti nečekaně mnohem více vzruchu než areál Perly a fotovoltaická elektrárna. Na jedné straně „ringu“ opoziční zastupitel Jiří Holubář, na druhé pak vedení města, především starosta Richard Pešek a místostarosta Zdeněk Ešpandr. Během hodinové interpelace došlo například na šestici soch a přemalování mozaiky v dokončované zóně Kociánka, finance na její slavnostní otevření či náklady města spojené s každoročními akcemi Město v pohybu a Ústecké Vánoce. Nouze nebyla ani o osobní invektivy.

Pohled obou zúčastněných stran se pochopitelně liší. „Pan Holubář zavedl čtyři roky do jednání zastupitelstev divadýlka pro lidi, co tu dřív nebyla. Exhibuje tady. Spousta zastupitelů říká, že dnešním dnem on i celá jeho strana naprosto ztratil koaliční potenciál,“ hodnotí starosta Richard Pešek. „Spousta kroků, které v současné době pan starosta provádí, se mi nelíbí. Není to žádná předvolební kampaň. A úroveň hodinové diskuze? Očernění konkurentů ze strany pana starosty je u nás poslední dobou běžné, poslední dobou máme hodně podobných,“ kontruje Jiří Holubář.

Na vyhrocený závěr pondělního jednání reagovali zastupitelé, jež oslovil Deník, různě. Zatímco místostarosta Luboš Bäuchel nechtěl sérii incidentů vůbec komentovat,Pavel Kodytek byl o něco sdílnější. „Kumulovaly se konflikty z minulosti, vyhrotily se dnes a tady. Ani se tomu nedivím, ale není to můj šálek kávy,“ uvedl. Jasno měla také Lenka Janyšová: „Mnoho otázek, co měl Jiří Holubář, jsem pokládala panu starostovi přímo na radě. Nevnímám to jako předvolební kampaň, ale tříbení názorů, dotazy zastupitelů vůči vedení města.“ Na druhé straně si pevně za svým stojí také Zdeněk Ešpandr. „Předně bychom se měli řídit jednacím řádem, který hovoří o tom, že vystoupení jednotlivých zastupitelů mají nějaká omezení. Je to nedůstojné, představy o slušné diskuzi mám úplně jiné,“ vzkazuje po hodinové přestřelce na adresu Jiřího Holubáře.

JAN POKORNÝ