„Ta soutěž k nám přišla v devadesátých letech z Ameriky a Kanady. Je označována TFA, tedy ´Toughest Firefighter Alive´, v českém překladu ´Nejtvrdší hasič přežívá´. Simuluje reálné podmínky při zásahu. Soutěžící jsou extrémně zatíženi, často si sáhnou na dno svých sil,“ řekl Deníku Roman Studený z Hasičského záchranného sboru (HZS) v ústeckých Hylvátech.

V sobotu se v areálu turistické chaty s rozhlednou na Andrlově chlumu nad Ústím nad Orlicí konal „nultý“ ročník soutěže TFA. Její pořadatelé z ústeckého HZS by rádi v jejím pořádání pokračovali i v příštích letech. Samotný průběh premiérové soutěže jen naznačil, že by Ústí mohlo do budoucna získat další pozoruhodný podnik.

Do soutěže se přihlásilo 47 profesionálních i dobrovolných hasičů z Ústecka a dalších míst Pardubického kraje i celé republiky. Fandily jim stovky diváků. „Je to vysilující, ovšem tak prostě opravdu může vypadat reálný zásah. Pokud vím, naměřili mi něco přes tři minuty,“ prohlásil pátý ze startujících, Roman Kutálek z ústeckého HZS. „Mám za sebou řadu těchto závodů, myslím si, že u nás máme nejhezčí prostředí. Zvlášť výstup soutěžících na rozhledu je pro diváky velmi zajímavý,“ uvedl.

V tvrdé konkurenci se celkovým vítězem stal Zdeněk Koutník z HZS Praha. Závod zvládl v čase 147,68 sekundy. Druhé místo vybojoval domácí Lukáš Novák z SDH Ústí n. O. (156,13). Jako třetí skončil Petr Teslík z HZS Moravskoslezského kraje (165,19). Další cenný úspěch pro Ústecké zaznamenal i Tomáš Lehký z místního HZS, který obsadil šesté místo (176,79 ).

Ústečtí se organizování soutěže TFA zhostili se ctí. Nezbývá než poděkovat všem, kdo s přípravou závodu pomohli. A věřit, že se najde i podpora pro příští roky. Základ byl totiž úspěšně položen.