Martin Doleček sebral síly, s pomocí přátel a projektu Startovač sehnal potřebné finance a za pár týdnů míří zpátky do Austrálie.

Zvažoval i likvidaci

Vyhráno ale ještě zdaleka není. „Alya má srdce, má duši, ale chybí jí kýl," stručně a výstižně popsal problém mořeplavec, který přiznal, že těsně po ztroskotání zvažoval i rozhodnutí loď zlikvidovat. Známí a Martinovi fandové ho ale rychle utvrdili v tom, že to by byla věčná škoda.

Kde ale sehnat peníze? To byla těžká otázka – nakonec Martinovi pomohl online projekt Startovač, díky kterému se mezi lidmi vybralo už bezmála 444 tisíc. „Projekt byl na přípravu ke spuštění dost náročný, ale opět se ukázala síla přátelství a pochopení. Výsledek jistý nebyl a byly to nervy," přiznal a jedním dechem dodal: „A stále jsou!"

Čeká ho kus práce

Vybrané peníze jsou pro Martina Dolečka velkou pomocí. Část padne na odměny, část na opravu lodi. „A i tak mě bude čekat velké hospodaření, aby se vše včas podařilo a zůstala mi rezerva na plavbu dál," připomíná svůj cíl obeplout svět.

Nejdřív ale musí spravit loď. Ta je uschovaná na okraji australské buše. Na místě je vše domluveno, včetně nářadí. „Alyi čeká velká oprava kolem trupu. Sehnat odborníka je obtížné, proto si povezu svého," popisuje plány.

Jak už bylo řečeno, ti, kteří přispěli, si mohli vybrat svou odměnu. Od certifikátu, přes trička či mikinu až po večeři s kapitánem. Tu si jako odměnu vybrali dva dárci. „Jednoho znám, druhého ne," usmívá se Martin. Zájem byl i o plavbu s kapitánem na plachetnici v Řecku za 50 tisíc korun, a to až pro čtyři lidi. Martina Dolečka podpořil jeho dlouholetý fanoušek a právě plavba bude příležitostí k osobnímu seznámení.