Vedoucí právního odboru radnice Karel Honl veřejnost upozornil na častější preventivní kontroly podávání alkoholu nezletilým, které bude provádět městská policie. Bude se tak dít kvůli narůstajícímu porušování zákona ze strany nezletilých, kteří často bývají pod vlivem alkoholu. Jako hlavní důvod však Karel Honl uvádí prevenci závislosti a přestupků.

„Podle signálů, které máme od ředitelů a učitelů základních škol, dochází k nárůstu podávání alkoholu. Dochází jednak k přestupkům, že se podává alkohol nezletilým, ale potom také k druhotné nezákonné činnosti těchto lidí. Ti v bujaré náladě páchají výtržnosti, demolují cizí majetek. Naším cílem je to řešit,“ uvedl vedoucí právního odboru. Podle něj poslední dobou nedošlo ke zvýšení počtu přestupků ze strany nezletilých, ale nepopírá, že v souvislosti s pořádáním akcí, kterých se účastní hodně lidí, se situace zhoršuje. „Je pravda, že kolem hromadných akcí je zvýšená míra přestupkového jednání, ale to bych dával spíš do souvislosti s tím, že se jich účastní víc lidí. Patří mezi ně například páteční nebo sobotní diskotéky. V okamžiku, když je venku více lidí, kteří něco podnikají, statisticky a percentuelně, ale i logicky dochází k vyšší míře přestupků,“ potvrdil Honl. Ten apeluje také na rodiče a podnikatele, kteří by si měli uvědomit své povinnosti a z nich vyplývající odpovědnost.

Velitel českotřebovské městské policie Petr Vencl se z taktických důvodů nechtěl k plánovaným kontrolám vyjadřovat. Veřejnosti prý oznámí až výsledky. Ty první by mohly být známy za půl roku.

 

Nalévání alkoholu nezletilým

Vzhledem knarůstajícímu porušování zákona ze strany nezletilých, kteří často bývají pod vlivem alkoholu, zintenzívní Městská policie Česká Třebová preventivní kontroly podávání alkoholu nezletilým. Vsouvislosti stěmito kontrolami upozorňujeme podnikatele i rodiče na jejich povinnosti a z nich vyplývající i odpovědnost.

Základní právní normou, která upravuje oblast prodeje a podávání alkoholických nápojů je zákon č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších právních předpisů. Tento zákon v § 12 říká, že se zakazuje prodávat nebo podávat alkoholické nápoje:

- osobám mladším 18 let,

- na všech akcích určených osobám mladším 18 let,

- osobám zjevně ovlivněným alkoholickým nápojem nebo jinou návykovou látkou,

- ve zdravotnických zařízeních,

- v prostředcích výlučně určených pro vnitrostátní hromadnou dopravu osob s výjimkou železničních jídelních vozů, palub letadel a určených prostor plavidel veřejné lodní dopravy,

- na sportovních akcích, s výjimkou výčepního piva s extraktem původní mladiny do 10 hmotnostních procent,

- ve všech typech škol a školských zařízení.

Dále je zakázán prodej alkoholických nápojů pomocí prodejních automatů, u nichž nelze vyloučit prodej osobám mladším 18 let věku, nebo umístěných v prostorách, do nichž mají vstup osoby mladší 18 let. Zakázány jsou i veškeré další formy prodeje, při kterých není možno ověřit věk kupujícího.

Za porušení výše uvedeného zákazu je možno fyzické osobě podnikající ve správním řízení uložit pokutu až do výše 50000,- Kč nebo zákaz činnosti až na dobu 2 let a právnické osobě pokutu do 500000,- Kč nebo zákaz činnosti až na dobu 2 let.

Fyzická osoba nepodnikající (tj. např. obsluha vrestauracích či zletilý kamarád) se dopustí podle § 30 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů přestupku jestliže prodá, podá nebo jinak umožní požití alkoholického nápoje osobě mladší osmnácti let. Za výše uvedený přestupek může být pachatel potrestán pokutou až do výše 3000,- Kč a pokud úmyslně umožňuje požívání alkoholických nápojů osobě mladší osmnácti let tak až do 5000,- Kč.

Domnívám se, že není na tomto místě nutno zdůrazňovat, že výmluvy typu, že dotyčná osoba vypadá starší 18-ti let, nebo že odmítla předložit doklad kprokázání věku, je bezpředmětná. Prodavač(ka) vobchodě, obsluha vrestauracích či prodejních stáncích za své jednání plně odpovídá a pokud zákazník odmítne předložit doklad totožnosti, kde je uveden jeho věk, nemusí a vněkterých případech mu ani dokonce nesmí alkoholický nápoj prodat. Pro úplnost je nutno dodat, že zaměstnavatel je vněkterých případech za jednání svých zaměstnanců odpovědný a může být za ně ve správním řízení sankcionován.

Pravomocné správní delikty podnikatelů jsou hlášeny příslušnému živnostenskému úřadu. Vzhledem ktomu, že podnikatel je povinen při provozování živnosti dodržovat povinnosti vyplývající zživnostenského zákona a zvláštních právních předpisů, může poté příslušný živnostenský úřad, jestliže podnikatel závažným způsobem porušil nebo porušuje podmínky stanovené živnostenským zákonem nebo zvláštními právními předpisy, vsouladu s § 58 odst. 3 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů živnostenské oprávnění v odpovídajícím rozsahu provozování živnosti pozastavit nebo dokonce zrušit.

Konzumace alkoholických nápojů nezletilými osobami je oznamována orgánu sociálně-právní ochrany dětí, který je povinen celou záležitost projednat srodiči a dále mimo jiné učinit vsouladu se zákonem č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů opatření k omezování působení nepříznivých vlivů na děti. Zdůrazňuji, že ten, kdo je povinen nad nezletilým vykonávat dohled (tedy ve většině případů rodiče), odpovídá dle § 422 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů i za škodu jím způsobenou.

Mgr. Karel Honl

vedoucí odboru právního

Městský úřad Česká Třebová