Měli na něj přijít i někteří kluci, a tak chtěly udělat dojem. Měly strach, že nezapadnou do společnosti. „Potřebujeme se trochu uklidnit,“ řekla Vendulka svým kamarádkám, „kapka nějakého alkoholu nás trochu uklidní a budeme i veselejší.“ Prošmejdila celý byt, ale jediný alkohol, který našla, byla láhev skotské v příborníku. Smíchaly tedy whisky s Pepsi–colou a vypily ji. Neuplynula ani hodina a Vendulka ležela na jednotce intenzivní péče. Zkonzumovala tolik alkoholu, že omdlela a zastavilo se jí srdce. Nebýt rychlého zásahu lékařů, přišla by o život.

Tento skutečný příběh dokumentuje dva důvody, proč mladí lidé pijí. Za prvé, Vendulka si myslela, že alkohol jí bude kompenzovat nedostatek sebedůvěry. Z druhé, viděla, jak její rodiče zahánějí svůj strach i bolest skleničkou a myslela si, že by mohla udělat totéž.
Jsou ještě jiné důvody, proč děti pijí: nutí je k tomu kamarádi, zvědavost, vliv televize a nedostatečný rozvoj osobních hodnot. Pití je hrozně nebezpečné, zvláště pro mladé lidi. Člověk tak nenabude sebedůvěru, spíše naopak. Ve skutečnosti je to jen dočasný a neuspokojivý únik z reálného života. Je to cesta strachu, ne síly.

ERWIN KUKUCZKA