„Opravy zahrnují kromě výměny oken, dveří a oprav střech také sanaci vlhkosti, rekonstrukci říms, balkónů, okapů, osvětlení, elektroinstalace, přístřešků, zábradlí a plotu,“ řekl náměstek hejtmana pro investice Roman Línek. Z evropských peněz by na zateplení mohlo přijít až 16 milionů korun.

Albertinum, odborný léčebný ústav, Žamberk je příspěvkovou organizací Pardubického kraje. V minulém roce oslavil 115 let od svého založení.

Práce v objektu rozloží pracovníci na etapy. Pacienti z Albertovy vily budou podle náměstkyně pro zdravotnictví Michaely Matouškové přestěhováni do prostor volného podlaží. „Až se zase vrátí zpátky, bude možné začít s pracemi v léčebně dlouhodobě nemocných,“ vysvětlila.

Vítězná firma bude mít na projekt celkem 428 dní od předání stanoviště. Stavební práce navazují na práce z minulých let, kdy se opravily prostory prádelny, kuchyně či laboratoří. Také lesopark, který je součástí areálu, už prošel celkovou revitalizací. Regionální operační program poté zafinancoval modernizaci plicního lůžkového oddělení dlouhodobé péče.

Celkovou rekonstrukcí prošla čistírna odpadních vod. Ta byla v roce 2019 rekonstruována po více než padesáti letech. Čistírna se tehdy nacházela v havarijním stavu a díky opravě se vyřešil problém s zápachem do okolních staveb.