Byl výjimečný nejen tím, že jsme se všichni opět spolu setkali naši přátelé z Německa, Ruska a Francie, ale především proto, že setkání proběhlo mimo střední Evropu v ruském městě Marks. Cesta byla dlouhá téměř 3 500 km, ale za zážitky, které jsme tam za těch pár dní prožili, nám opravdu stála.

Po příjezdu do Saratova nás čekalo čestné přijetí u saratovského gubernátora (významná osobnost Saratovská oblast je rozlohou téměř dvakrát větší než ČR a on je jejím prvním mužem). Ubytovaní jsme byli v rekreačním středisku nedaleko města Marks. Zážitků jsme měli tolik, že je zde ani nedokážeme všechny vypsat. Za všechny bychom zmínili setkání se třemi profesory Saratovské konzervatoře laureáty mezinárodních soutěží Vladimírem Gračevem, Viktorem Karkašovem a Borisem Aronem, které jsme navštívili v rámci hudebního kurzu a zahráli jim naše skladby, které jsme předem nastudovali. Setkání s nimi pro nás bylo obrovskou zkušeností. Nejdůležitější pro nás byly dva koncerty a poznání nové země. První koncert byl přímo vysílán do televize a konal se venku na slavnostech města Marksu, druhý koncert se odehrával v místním kulturním domě.

Ve volném čase jsme se podívali i za kulturou a památkami. Prohlédli jsme si raritní válečné muzeum zbraní z druhé světové války pod širým nebem. A také jsme se mimo jiné dozvěděli, že první kosmonaut Jurij Gagarin přistál po jeho letu kolem země 16 km od Saratova na území raketového vojska. A před sobotním koncertem jsme prošli průvodem na oslavách města Marks, kde nechyběl ani večerní ohňostroj.

Už teď se moc těšíme na příští rok, až se znovu setkáme s našimi akordeonovými přáteli, tentokrát ve Francii, a společně vytvoříme skvělou hudební atmosféru nejen pro diváky, ale i pro nás samotné.

Petra Kalousová, Václav a Martin Bílkovi

V Saratově s gubernátorem a ministryní kultury.

V Saratově s gubernátorem a ministryní kultury.

Protože jsem se celého projektu také účastnila, chci vyslovit upřímné poděkování všem účastníkům a jejich učitelce Evě Steffkové za vzornou reprezentaci Žamberka a ČR. Tu velmi posílila i přítomnost starosty města Jiřího Dytrta, který na mnoha oficiálních jednáních propagoval naše město a pomáhal ocenit snahu a kvalitu přípravy setkání ze strany našich ruských partnerů. Jsem pyšná na to, že organizátoři se v mnohém inspirovali v loňském projektu, který proběhl u nás v Žamberku. Na závěr velmi děkuji sponzorům, kteří nám pomohli zaplatit drahou cestu do Ruska a městu Žamberk za podporu v rámci mládežnických projektů.

PhDr. Hana Chvátilová, ředitelka ZUŠ P. Ebena Žamberk

Žamberská výprava u sochy Karla Marxe.

Žamberská výprava u sochy Karla Marxe.